alantur-alanya-genel0Kestel’de bulunan en eski otellerden olan Alantur’un kapatılacak haberi Alanyalıları derinden üzdü. Basında çıkan Alantur Kapanıyor haberi üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu devreye girdi. AlanturHotel’in kapatılma kararı üzerine otelin sahibi Ferit Şahenk’le görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, otelin iki yıl içinde yıkılıp yerine aynı isimle dünya standartlarında yepyeni bir tesis yaptırılması yönünde söz aldığı öğrenildi
ALANYA’DA 1963’te hizmete giren ve 54 yıldır Alanya’nın en köklü turistik tesislerinden biri olma özelliğini taşıyan AlanturHotel‘in kapatılacağı yönündeki karar, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nu da üzdü. Otel yönetimini elinde bulunduran Doğuş Grubu’nun yöneticisi Ferit Şahenk ile telefonda görüşen Bakan Çavuşoğlu’nun, “Alantur sadece Alanya’nın değil, Türk turizminin de hafızasıdır. Kapatılması bir Alanyalı olarak beni de üzdü” dediği öğrenildi.
‘BANA İKİ YIL MÜSAADE EDİN’
BABASI turizmci Ayhan Şahenk’in, Alanya’nın yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan Dr. Ali Nazım Köseoğlu’nun ısrarı üzerine 54 yıl önce açtığı AlanturHotel’in eskisi gibi kâr etmediğini, beton ve ekonomik ömrünü tamamladığını, bu yüzden kapatma kararı aldıklarını Bakan Çavuşoğlu’na söyleyen Şahenk’in, Çavuşoğlu’nun ricası üzerine oteli 2 yıl içinde yıkıp yerine bölgenin en iyi tesislerinden birini yapma sözü verdiği de gelen bilgiler arasında.
İLKLERİN OTELİYDİ
ALANTUR, ilk kez 1983 yılında Antalya Havalimanı’na iniş yapan Türkiye’nin ilk charter sefer yapan uçağının yolcularını ağırlayan otel olarak da kayıtlara geçmişti. Alantur’da ayrıca 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Romanya’nın devrik lideri Nikolay Çavuşesku gibi isimler de konaklamıştı. Alanya’da bu sektörde çalışan tanınmış çok sayıda isme de turizmciliği öğreten Alantur’un iki yıl içinde yıkılıp yenilenmesi bekleniyor.
ÇAKIR ‘DAN ÇAVUŞOĞLU’NA TEŞEKKÜR
ALANYALI Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun girişimleriyle iki yıl içerisinde turizm sektörüne hızlı bir geri dönüş yapacağı yönünde müjde alınan Alantur Hotel, Alanyalıların yüzünü güldürdü. Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Sekreteri ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi Genel Koordinatörü Alaaddin Çakır, “Alantur hayatımızda hep vardı. Kapatılması yönündeki karar çok üzücüydü. Geri dönmeleri bizi mutlu eder. Sayın Çavuşoğlu’na gayretlerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.
‘ALANYA ADINA SEVİNDİRİCİ’
Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker ise yaptığı değerlendirmede, “Alantur, Alanya’nın simgesel bir oteli. Yol tarifinde bile kullanılır. Sadece bir otel olduğu için değil, simgesel değeri çok büyük olduğu için önemli. Yoksa Alanya’da tonla otel var. Sahiplerinin de Doğuş Holding olması ayrı bir önem katıyor. Öyle bir kurumun Alanya’da olmasını ve uzun yıllar hizmet etmesini isteriz. Yenilenme süreci olacağı söylenmiş. Yatırım sonuçta. Bu da önemli bir gelişme. Ama şunu unutmamalı ki, Alantur’un Alanya ile duygusal bir bağı var” dedi.