ALİ ŞEN VE ZUMHURİYET

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ALİ ŞEN VE ZUMHURİYET
Paylaş
Tarih : 11 Ağustos 2014 - 13:43
Sudi ÇANDIR

sudi1990’lı yıllardı. Fenerbahçe’nin başında Ali Şen vardı. Ali Şen, futbol dünyasının en sivri dilli insanı olan Ömer Çavuşoğlu (Mevlüt Çavuşoğlu ile akrabalığı yok) ile birlikte görev yapıyordu.

Tüm konuşmalarında ve beyanatlarında kendi kulübünü çok başka bir yere koyar ve diğerlerini küçümserdi. Kendine has şivesiyle “Fenerbahze zumhuriyeti” diyerek başladığı her sözün arkasından Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’a sataşır ve Fenerbahçe taraftarının diri kalmasını sağlardı.

Ömer Çavuşoğlu’da onun yolundan giderdi. Hatta bir defasında Galatasaray bayrağının tam ortasından yumruğunu geçirerek resimler çektirmiş ve cimbomlulardan ‘fincanı taştan..’ türküleri dinlemek zorunda kalmıştı.

Her Fener, Galata maçında olduğu gibi Fenerin diğer takımlarla yaptığı maçlarda Şen ve Çavuşoğlu farklı şekilde ağırlanırdı ..!

Fenrbahçe’ye karşı kıran kırana oynayan takımlar, Fenerin rakibine ‘Hala hatırın kalmasın’ misali maçlar çıkarırlardı.

Fener’in şampiyon olmaması için neredeyse gizli bir koalisyon oluşmuştu. Şen ve Çavuşoğlu, Fenerlilerin en çok sevdiği, rakiplerin en çok nefret ettiği kişilerdi.

Onlarda bunun farkın dalardı, ama ortamı gererek besleniyor, taraftarı bu yöntemle ateşliyorlardı.

CHP, MHP, BBP, DP, DYP ve diğer tüm partilerin Erdoğan’a karşı birlik olmalarının altında da böyle bir öfke yatıyor.

O dönemlerde Ali Şen’in yaptığını, şimdilerde Erdoğan yapıyor.

Kendisine destek vermeyen herkesi bir şekilde yaftaladı.

Toplumu, “Sen Alevi’sin, sen Zaza’sın, sen Türk vatandaşı değilsin, o paralel yapıdan, bunlar zaten Gâvur, Kum çocukları, Gezici teröristler, çapulcular, mum söndücüler, Haşhaşiler” diyerek kamplara böldü.

Bir partinin genel başkanı ve başbakan olarak sarf ettiği bu sözler belki siyaseten önemsenmeyebilir ama Cumhurbaşkanı olacak birine yakışmaz.

Cumhurbaşkanı, ailenin babası gibidir.

Tüm aileyi kucaklayıp eşit davranmak zorundadır.

Erdoğan, 12 yıllık siyasi yaşamına çok büyük seçim zaferleri sığdırdı ancak karşılığında da çok büyük kin ve öfke tohumları ekti.

“Bana karşı herkes birlik oldu” yakınmalarının bir anlamı yok.

Neyi ekersen onu biçersin.

Bu yazıyı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kaleme aldığım için sonuçlara ilişkin bir tahminde bulunmam söz konusu değil.

Ama bir şeyin sonucunu net olarak söyleyebilirim.

Kim kazanırsa kazansın Türkiye, eski Türkiye olmayacak.

Hiçbir alanda bir birlerine tahammül edemeyen, siyasi görüşlerini dile getirirken dahi küfür dilini kullanan bir toplum yaratıldı.

“O ne yapıyorsa doğrudur” diyen bir kesime karşı, “Onun her şeyi yalan” diyen bir kesimin uzlaşması imkânsız gibi görünmektedir.

Önümüzdeki süreç çok şeylere gebe. Bakalım neyi doğuracak hep birlikte göreceğiz..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

NEREDEN NEREYE
NEREDEN NEREYE

Cumhuriyetle birlikte hız kazanan aydınlanma dönemine en büyük katkıyı devlet kendi eliyle yapmıştı. Hem sanayide, hem eğitimde, hem sanatta,

GELİR DAĞILIMINDA YAŞANAN ADALETSİZLİK
GELİR DAĞILIMINDA YAŞANAN ADALETSİZLİK

Bizim gibi üretim yerine tüketime ağırlık veren toplumlarda gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik gün geçtikçe giderek büyüyor. Bu konuda

YAŞAMA DAİR BİR HİTİT DUASI
YAŞAMA DAİR BİR HİTİT DUASI

Yaşam, sadece bir döngü. Bundan iki bin yıl önce yazılmış bir yazı, zannedersin bugünü anlatıyor. Yaşam, aynı zamanda bir SANAT, yaşamasını