27369028_1559707807440952_4674514127374795250_oAlanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO)’nın aylık olağan meclis toplantısı ALTSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Başkan Yardımcısı Serdar Uygun ve meclis üyesi Hasan Fevzi Yüksekkaya arasındaki sözlü kavga damga vurdu
Mustafa Tuna’nın ekibinden olduğu bilinen Fevzi Yüksekkaya söz aldı. Yüksekkaya, “Mehmet Şahin Bey her defasında ‘Borçlu aldığım odayı borçsuz bıraktım.’ diyor. Önümüzden bir seçim var ve mevcut borç bu bütçeyle ödenebilecek gibi durmuyor. Seçim sonrasında gelecek olan yönetime borçsuz bir oda teslim edebilecek mi? Bunun açık beyanını istiyorum. Kasanın 625 bin liralık mevcuduyla bu borç nasıl ödenir, bilmiyorum.” dedi ve tartışmanın fitilini ateşledi. Meclis toplantısının 30 kişiyle açıldığını belirten Yüksekkaya, toplantının yapılmasının yasalara aykırı olduğu ifade etti. Yüksekkaya, “Meclisi bu kadar pasif görüp, sorulan sorulara bu kadar duyarsız olmak ve sorulan soruya bu kadar temelsiz cevaplar vermek son derece saygısızlıktır.” diye konuştu.
YÜKSEKKAYA‘BEN ÖZÜR DİLEMEDİM’
Yüksekkaya’ya cevap vermek için söz alan Uygun, “’Okul yapamazsınız.’ dedi, yaptık. ‘Okulu yetiştiremezsiniz.’ dedi, okulu yetiştirdik. Çıktı, özür diledi ve her konuda polemiğe girmeye çalışıyor. Öğrenmek istediği bir şey varsa, bütçe komisyonumuz ve muhasebemiz var, yazılı önergesini versin.” dedi. Yüksekkaya ise, Uygun’un bu sözlerine “Ben sizden özür dilemedim, yaptığınız için teşekkür ettim. Bunu kimin parasıyla yaptığınızın hesabını veremiyorsunuz. Çıkıp boş boş beyanda bulunuyor ve insanları aşağılıyorsunuz. Senin burada ne kadar kıymetin varsa, benim de o kadar kıymetim var.” diye cevap verdi.
ŞAHİN‘BİZ ŞEFAFIZ’
Bu noktadan itibaren, Şahin de tartışmaya katıldı. Şahin, Yüksekkaya’ya hitaben “Şerefliysen, ticaretimizde bir eksiklik varsa şikayet edersin. Biz odanın girişine emlak inşaat dükkanı açmakla meşgul değiliz, biz çalışıyoruz. Bir her zaman şeffafız. Aldığımız ruhsatların hepsini Alanya Belediyesi’nden almışızdır. Bu kadar şeref özürlü bir arkadaşımız ki şahsi ticaretimize kadar giriyor. Ticaret Odası’nın altına emlak inşaat dükkanı açılırken niye konuşmadınız?” dedi. Yüksekkaya, “Döneminiz boyunca, nerede hazine arazisi ve devlet rantı varsa takip ettiniz. Bu konulara girmeyin.” dedi. Şahin, “Bir tane varsa ortaya çıkar, istifa edeceğim.” deyince Yüksekkaya, “Yargılandığınız davadan aklandığınızı söylüyorsunuz, ortaya bir belge koydunuz mu? Nerede iddianame? Şahsiyete girmeyeceksek, siz de benim şahsiyetime girmeyin.” diye karşılık verdi.
‘SİZ KİMSİNİZ Kİ…’
Tartışmanın son evresi, Uygun’un, Güzelbağ Sanayi Sitesi Kooperatifi’ni anımsatmasıyla yaşandı. Uygun, Yüksekkaya’ya “Üye başı 3 bin lira masraf yapalım dedik ve başkanımızın girişimleriyle tapu tescili yapıldı ve tapuyu kooperatif üstüne devraldık. Oradaki 3 bin liralık aidatını yatırdın mı Hasan Bey?” diye sorunca Yüksekkaya “Siz bu konuda kime tebliğ yaptınız? Sizin yaptığınız her şey usulsüz. ‘3 bin lira yatır.’, nereye yatıracağım? Siz Ticaret Odası Başkan Vekili olarak kimsiniz ki bana bu soruyu soruyorsunuz? Oranın başkanı Mahmut Köse ağabeyimdir ve bunun tebligatını onlar sorar. Senin bu konuda bir yetkin yok ve burada o konuyla ilgili konuşamazsın. Görevini bilecek, işini yapacaksın.” ifadelerini kullandı. Bu tartışmanın ardından toplantı kapanırken üyeler, meclis salonunu sözlü sataşmayı sürdürerek terk etti.