ANILGAN: “YOLSUZLUĞA HİZMET KILIFI”

Ana Sayfa » Haberler » Manşet » ANILGAN: “YOLSUZLUĞA HİZMET KILIFI”
Paylaş
Tarih : 15 Mart 2010 - 11:36

Anılgan, “Çelik, göreve geldiği günden beri yaptığı her işe şaibe bulaştıran ve şeffaf ve açık yönetim anlayışının tam tersine, sır zihniyeti ile beldeyi yönetmeye çalışıyor” dedi.

 AK Parti Mahmutlar Belde Başkanı Muhterem Anılgan, Mahmutlar Belediye başkanı Ali Çelik’in, 4.5 milyon bedelle pazarlık usulü ile ihaleye çıkardığı sahil yolu projesiyle ilgili açıklamasını sert bir dille eleştirdi.

 Anılgan, bu açıklamanın Çelik’in çıkar ve menfaat ilişkilerini gizlemeye yönelik bir açıklama olduğunu, halk ve hizmet kılıfı ile kamuoyunu kandırılmaya çalıştığını, söyledi. Göreve geldiği günden beri yaptığı her işe şaibe bulaştıran ve şeffaf ve açık yönetim anlayışının tam tersine, sır zihniyeti ile beldeyi yöneten Çelik, Sahil projesinde sır ve gizem dolu işlerine devam ettiğini belirten Anılgan: “Mahmutlar Belediyesinin, 08.03.2010 tarihinde sabah saat 08.30’da acil kodu ile, 4734 sayılı kamu ihale kanunun 21-B maddesi olan (doğal afetler, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin acil olarak yapılmasının zorunlu olması gibi) ihale maddesi içeriği gerekçe gösterilerek 4.5 milyonluk önemli bir iş, sabahın 08.30’unda horozlar ötmeden dosya kabulü yapılarak, ihale oldu-bitti ile yapılmak istenmektedir.

Elbette ki; 4734 sayılı ihale kanunun 21- B maddesi, her kurum tarafından gerektiği ve zorunlu olduğu zaman kullanılacaktır. Örneğin, belediyelerde tahmini olarak hesaplananı aşan kısmından sonra ihtiyaç olan, akaryakıt, sel, su baskını, yangın ve buna benzer can ve mal kaybının yaşanması ihtimali yüksek olan ihtiyaç durumlarında, bu madde uygulanmaktadır.

Burada yapılması gereken ihale usulü, 4734 sayılı ihale kanunun açık ihale usulüdür. Açık ihale usulü yolu ile ihale yapmaktan, bu projede bilerek ve isteyerek kaçılmıştır. Çünkü açık ihale usulünde, yerel ve ulusal gazetelerde ilan yapılacağından yeterliliği olan birçok firma ihaleye girecektir. Bu da, bu ihaleden çıkar ve menfaat temin etmek isteyen belediye başkanı Ali Çelik ve çıkardaşlarının çıkar düzenini bozacaktır” dedi.

Anılgan, “Bahsedilen projenin yapıldığı ve uygulanacağı alan üzerinde bulunan 1 kilometrelik alanı (Mahmutlar Belediyesinin sahil kısmı), bizim tarafımızdan açık ihale usulü ile ihale edilerek, isteyen her firmanın girişi sağlanmıştır ve yapılmıştır. İsteyen herkes, yapılan işi de yapılan ihaleyi de yerinde görebilmektedir.

Söz konusu proje, aynı işin devamı niteliğinde olup, söz konusu projenin uygulanacağı alanın yol ile herhangi bir alakası yoktur. Zaten, D-400 Karayolu diye adlandırılan bu yolun can güvenliği için, tehlike arz eden kısmı (Dimçayı ile Kargıcak arası) Karayolları tarafından ihale edilerek, 1 ay önce çalışmalara başlanmış olup, ilgili müteahhit işini devam ettirmektedir.  Yani, Ali Çelik’in tüm açıklamaları kamuoyunu kandırmaktan ve yalandan ibarettir. Açıklamalar, çıkar ve menfaat ilişkilerinin gizlenmeye çalışılmasından ibarettir. Yapılan her yolsuzluğa hizmet ve halk kılıfı uydurmak artık, kendilerinin alışkanlığı haline gelmiştir. Söz konusu bu ihale, 08 Mart 2010 tarihinde sabah saat 08.30’da dosyaların kabulü ile başlamış olup, kendileri tarafından davet edilen 3 firmanın dosyaları incelenerek, en geç Cuma gününe kadar inceleme işlemlerinin tamamlanarak, ihale komisyonu tarafından onaylanacağı şüphesini taşıyoruz.

Pazarlık usulü ihaleler, en az 3 firmanın davet edilmesi ile yapılabilmektedir. Şimdi, kendilerine soruyorum:

1. Karayolu ile alakası olmayan bu projenin aciliyeti var ise, neden 6 aydır açık ihale usulü hazırlığı yapılmadı?

2. Pazarlık usulü ihalede, ihaleye dosya veren 3 firma nereden ve nasıl bulunmuştur? Hangi özelliklerine göre ihaleye davet edilmiştir?

3. İhaleye girmek isteyen diğer firmaların, ihaleye girişi neden engellenmiştir?

4. İhaleye giren ve girmek isteyen firmalar ile belediye başkanı, hangi şartlarda, nerede, nasıl, neden görüşmüştür?

5. Bu ihaleden neden basının, halkın ve belediye meclis üyelerinin haberi yoktur

6. Bu firmaları nereden tanıyorsunuz? Bu firmalarla ilgili referanslarınız kimlerdir?

Biz, çok şükür ki, okuma yazma biliyoruz. İhale kanununu okumasını ve yorumlamasını da çok iyi biliyoruz. Ama sizin anladığınız şekilde, elbette ki anlamamız ve uygulamamız beklenemez. AK Parti iktidarının çıkardığı ihale yasası dahil olmak üzere, tüm yasal düzenlemeler kamunun ve kamudaki idarecilerin halkına hizmet ederken, yasanın zorunlu ve etik özelliği olan şeffaf ve katılımcı özelliğini ortaya koymasını da emretmektedir” dedi.

Anılgan, “Sizler, bu gizli kapaklı ihaleden nasıl bir çıkar ve menfaat sağlayacağınızın peşinde koşarken, sanıyorsunuz ki; kimse sizi ve niyetinizi anlamıyor, görmüyor, bilmiyor! Ancak bilmelisiniz ki; gündüz vakti gözlerinizi kapatarak, gündüzü sadece kendinize gece yaparsınız. Gözlerinizi kapatarak, gerçekleri gizleyemezsiniz. Doğru ve kanunlara uygun yaptığınız, kamu ve halkımızın menfaatine olan hiçbir işte asla ve asla karşı gelmemiz söz konusu olamaz ve olmayacaktır da.

Yeter ki siz, kanunsuz işlerinize halkı ve halka hizmet etme kılıfını uydurmayın” diyerek sözlerini tamamladı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Herkes bir şey istiyor…
Herkes bir şey istiyor…

Mahmutlar’da yaşayan bir vatandaş Mahmutlar Muhtarı Ahmet Top’a bir dilekçe yazarak bisiklet yolu istedi. Mahmutlar‘da  yaşayan

Tos’a önemli görev
Tos’a önemli görev

AK PARTİ Alanya ilçe yönetimi görev dağılımını gerçekleştirdi. Kestelli Sabri Tos Seçim İşleri Başkanlığına getirildi. Mahmutlar’lı

Takavut esnafları uyardı
Takavut esnafları uyardı

CHP Alanya İlçe Başkanı Ali Takavut Alanya esnafının zor günler geçirdiğine dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı