230999168Antalya Büyük Şehir Belediyesi Meclisi’nde geçtiğimiz hafta oy çokluğuyla alınan kararla Mahmutlar Atatürk Caddesi Antalya BŞB’ye geçti. Mahmutlardaki Barboros Caddesi ve Menderes Bulvarından sonra Atatürk Caddesi reklam ücretlerini de Büyükşehir Belediyesi alacak.  Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel bu kararlara isyan etti. Yücel “Alanya’nın 4 büyük caddesi daha Büyükşehir’e geçti.Bunca süre hizmet edip, güzelleştirdiğimiz caddeleri almaya devam edecek misiniz?” dedi
YÜCEL “19 İLÇE ARASINDA NEDEN SADECE ALANYA”
ANTALYA Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen oturumunda, 16. ve 17. Gündem Maddeleri’nde Alanya’nın 4 caddesinin daha Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan yol ağına dahil edilmesi konusu görüşüldü. Oy çokluğuyla kabul edilen gündem maddelerinin görüşülmesi öncesi söz alan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel “Bu karar alınacaksa en başında alınmalıydı. Biz 1.5 yıldır bu caddelere hizmet ettik. Asfaltlarını ve altyapılarını yaptık. 19 ilçe arasında neden sadece Alanya’nın caddeleri alınıyor ve daha da almaya devam edecek misiniz?” diyerek tepkisini dile getirdi.
‘NEDEN 1.5 YIL SONRA?’
Gündeme ilişkin söz alan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, karara tepki gösterdi. 1.5 yılı aşkın süredir bu caddelere Alanya Belediyesi’nin hizmet götürdüğünü ifade eden Başkan Yücel, “Biz, Büyükşehir yetkililerine ‘Gelin konuşalım, en başında ne yapacaksanız yapın. Biz de ona göre hareket edelim. 5 yıllık stratejik planlarımıza işleyelim ve programlarımıza koyalım’ dedik. Şimdiye kadar neden kimse birşey demedi. Neden beklendi?” dedi.
‘ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİLER?’
Bu caddelerin altyapı ve asfalt çalışmalarını tamamladıklarını anlatan Başkan Yücel “1.5 yıldır bu caddelerin asfalt ve altyapı çalışmalarını yaptık. 30 kilometre asfaltını tamamladık. Önceden alacaklarını bildirselerdi, biz de bütçe ve yatırımlarımızı ona göre yönlendirirdik” dedi.
‘SADECE ALANYA CADDELERİ İSTENİYOR’
“Biz yerel yöneticiler ne kadar başarılı olursak, Büyükşehir de o kadar başarılı olur” diyen Belediye Başkanı Yücel, 19 ilçe arasından sadece Alanya’nın caddelerinin istendiğini söyleyerek tepkisini dile getirdi. Başkan Yücel “19 ilçe varken neden beklenip beklenip de bizim altyapısını ve asfaltını tamamladığımız caddelerimiz alınıyor? Merak ediyorum” dedi.
MHP VE CHP’DEN YÜCEL’E DESTEK
Daha sonra söz alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) meclis üyeleri de, “Alanya Belediye Başkanı Yücel’in feryadı şudur. Büyükşehir yasası çıktığında caddeler ayrıldı. Kimilerini büyükşehir, kimilerini ise ilçe belediyeler aldı. Ne hikmetse aradan geçen 2 yıl süre zarfında neden şimdi tekrar Büyükşehir Alanya’dan yer istiyor. Başkan buraya yatırım yapmış. Ama şimdi isteniyor” diyerek başkan Yücel’e destek verdiler.
‘SONRADAN ALMAK ETİK OLMAZ’
Menderes Türel’in olmadığı meclis toplantısında Meclis Başkanlığını yürüten Mesut Kocagöz de gelen tepkiler üzerine, “Bizim aldığımız caddelerde ruhsatları ilçe belediyeleri veriyor. Vergileri ilçe belediyesi alıyor. Sadece reklam paraları bize geçiyor. Ama söylediğiniz gibi bu kararları hızlandırmak gerekiyor. Adaletli olmak gerekiyor. Sonradan almak etik olmaz. İlgili arkadaşlara konuyu ileteceğim” dedi.
KARAR HANGİ CADDELERİ KAPSIYOR?
D-400 Karayolu’ndan Konaklı Mahallesi Atatürk Caddesine kadar olan yaklaşık 100 metre uzunluğundaki yol, Konaklı Mahallesi Atatürk Caddesi’nin devamındaki Payallar-Türkler Mahallesi boyunca D-400 Karayolu’na kadar uzanan yaklaşık 5 bin 750 metre uzunluğundaki yol, Türkler Mahallesi Türek Caddesi’nden başlayıp doğuya doğru devam eden yaklaşık 920 metre uzunluğundaki yol ve Mahmutlar Mahallesi Barbaros Caddesi ile Köyiçi Caddesi arasında yer alan 3 bin  metre uzunluğundaki Atatürk Caddesi ve Gazipaşa Caddesi alınan karar doğrultusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna verildi.