ATOM – RADYOAKTİF – BALİNALAR-Rıfat Kıymaz

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ATOM – RADYOAKTİF – BALİNALAR-Rıfat Kıymaz
Paylaş
Tarih : 04 Nisan 2011 - 18:57

Yeri ve zamanı geldikçe yazılarımda GLOBAL ( Tek bir dünya devleti anlayış ve politikası)’dan sık, sık bahsediyorum. Zira son on yıla yakın dünyada meydana gelen bütün politik, ekonomik, sosyal olayların temelinde bu yeni düzenin yerleşim etkileri var. Yeni düzenin işleyişi bütün dünya devletlerinin ve toplumlarının Siyasi, Ekonomik ve Sosyal alanlarda az çok aynı hizaya gelmesine bağlı. Arap ülkelerindeki kargaşa ve değişim istekli ayaklanmaların hazırlanış ve çıkış kaynağının esası da bu.

Bu yeni düzenin en büyük sorunlarından biride dünyanın her yıl katlanarak artan nüfusu. Bu o kadar büyük bir sorun ki beraberinde getirdiği diğer bütün sorunların kaynağını oluşturuyor. En önemli örneklerinden bir kaçını belirtmek konuya daha bir açıklık getirecek. Bu kadar çok insanı doyurmak, Gelişen Teknolojinin artan enerji ihtiyacını karşılamak için bilinen enerji kaynaklarının her alanda kullanımı, yeni enerji kaynaklarının araştırılması, Devlet İdare Sistemlerindeki Yasaların yetersiz kalması buna örnek olarak çalışanların ödedikleri emekli ve sağlık keseneklerinin emekli olanların emekli maaş ve sağlık giderlerini karşılayamaz hale gelmesi, uzmanların dediğine göre 2020’lerde ülkemizi bu konuda büyük sorunlar bekliyor.

Yukarıda verdiğim üç örneğin ilki olan insanların doyurulması konusu ana yapısı ( GENETİK YAPISI ) değiştirilen sebze, meyve. Hayvansal gıdalar ile az çok çözüldü. Sebze ve Meyvelerin kapalı alanlara dikilip kimyasal ve hormonlar ile hem iri hem çok üretimi, Tavukların 270 günden 42 güne indirilen kesim zamanı, aynı konu balık çiftliklerinde de uygulanıyor son olarak bir büyük ülkede SOMON balığının 27 aylık kesim zamanının 11 aya düşürüldüğünü öğrendik Bütün bunların insan sağlığına zararlarının tam olarak belirlenmeden hizmete sunumu açlık sorununun ulaştığı noktayı göstermesi açısından çok önemli. Bu gıdaların sebep olduğu hastalıklar ( başta KANSER ) devletlerin başına daha büyük sorunlar açtığından şimdilerde devletlerin sağlık kuruluşları, Tarım, Ziraat Kuruluşları yeni arayışlar içine girdiler. Konunun bu duruma gelmesi, çözüm kararlarının ne kadar acil alındığının bir göstergesidir. Buda dünyadaki açlık sorununun bizlere gösterilmeyen yüzü, apaçık ortada. Bu konuya paralel giden BALİNA AVI konusu ise son Japonya depremi ile bu yazıma düşdü. Japonların Ekonomik kaynakları ada ülkesi olduklarından kısıtlı, buna bağlı olarak olanaklarının sınırlarını sonuna kadar zorluyorlar çünkü onlarında nüfusları çok arttı, öyleki adalarında iğne atsan yere düşmez, hal böyle olunca dünyanın bütün denizlerinde BALİNA avını bir katliam ( bir canlının neslini yok etmek, soyunu tüketmek ) durumuna getirdiler, bütün dünya kuruluşlarının ikaz ve feryatlarına kulaklarını tıkadılar, Balinaların nesli tükenme sınırına gelip feryatları YÜCE ALLAHA ulaşdığında İLAHİ ADALETİ bir kere daha gördük.

Konuyu fazla dağıtmadan yukarıda yazdığımız ikinci örnek, dünyamızdaki enerji sorununa gelelim. Bilinen enerji kaynakları yaygın bir şekilde kullanıma açıldı, en başta da ATOM SANTRALLERİ. Dünya da şimdiye kadar kurulan atom santrallerinin sebep olduğu yedi kazanın tarihçesini Tv’lerde izledim. Uzmanlar sonuç olarak şunu söylüyor; ATOM SANTRALLERİNİN HİÇ BİRİNİN PATLAMAZ GARANTİSİ YOK. Onlar böyle söylüyorsa Allah yardımcımız olsun. Ülkemde Karadeniz’de bir, Akdenizde bir, Egede bir toplam üç santral kuruluyor, üç saç ayağı, güzelim Anadolu’nun feci sonu. Başkanımız bu Projelerden geri adım yok dedi. Bir idareci olarak haklı konuştu mu, konuşmadı mı, ne kadar haklı ne kadar haksız, ne derece doğru karar tartışmaya açık olabilir. Bence bir rüzgâr cenneti olan ülkemizde RÜZGÂRDAN ENERJİ ELDE ETMEDE düşünülmeli. Japonyadaki Atom Santrali de tam güvenli idi ama hiç umulmadık bir şey oldu deprem sonu oluşan Tsunami (dev dalgalar ) santrali patlattı. BU İLAHİ ADALETİN İKİNCİ TOKADI OLDU VE ALLAHIN BÜTÜN KULLARINA BİR İKAZI.

ALLAH BİZ KULLARINA DOĞRU YOLU BULMALARINDA YARDIMCI OLSUN DİYE PEYGAMBERLER İLE GÖNDERDİĞİ KUTSAL KİTAPLARIN EN YÜCESİ KURANI KERİMDE ŞÖYLE BUYURUR ; ‘ KATLİAM YAPMAYIN, CEZASI BÜYÜK OLUR ‘ Allahın yarattığı hiçbir canlı neslinin ( hayvan, bitki ) soyunu biz kulları kendi çıkarlarımız için yok edemeyiz. Etrafı sular ile çevrili yani balık dolu bir adada yaşayan Japonlar artık değil balık avlamak içecek su bile bulamıyorlar her şeyleri RADYASYON ile örtülüp zehirlendi. Onlar için üzülmüyor değilim, Allahın büyük merhametinden elbette biz kulları da örnek alacağız. İmkânım olsa bir aileyi yanıma almak isterdim, Allah yardımcıları olsun, Allah bütün yarattıklarının yardımcısı olsun, Çünkü dünya insanların yarattığı felaketlerin başlangıcına girdi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU
MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU

Mahmutlar’da konut sahibi olan kat malikleri yılda bir kez olağan genel kurul toplantısı yaparlar. Yaptıkları bu toplantıdan bir önceki döneme

ARTIK MOLA
ARTIK MOLA

Sanıyorum 2005 yılının sonlarıydı, sanatsal çalışmalarımdan dolayı Alanya basınında “Çöpe Hayat veren Adam” başlığıyla bir haberim

CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)
CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)

Öyle özlü sözler var ki bu sözler bir deneyimin, zengin bir yaşamın inbiğinden süzülmüş ya da derin bir gözlem gücüne yaslanarak ortaya