ayse
Kobalamin olarakta adlandırılan B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarının devamını sağlayan, DNA sentezi ve aminoasit metabolizmasını etkileyen tüm hücrelerde bulunan ve hayati önem taşıyan bir vitamindir.
B12 sadece hayvansal gıdalarda (özellikle gezerek büyüyen-doğal yayılarak beslenen) hayvanlarda bulunur. (Yumurta, midye, peynir çeşitleri ve süt, kuzu ciğeri, sığır eti) bu yediğimiz gıdalar eğer doğada gezerek beslenmeyen hayvanların mamulleri ise maalesef B12 vitamininden söz etmek oldukça zor.
Dünyada tek bir bitkide B12 vardır.
O da 300’den fazla çeşidi, 80’den fazla ismi 5000 yıllık geçmişi olan AloeVera (Sarısabır) bitkisinin bedensiz-miller cinsidir. (Sosyal medyada bu isimle lütfen araştırınız. Lokman hekimin ölümsüzlük bitkisi olarakta bilinir.)
B12’niz eksideyse piliniz bitmiş demektir.
Önemsenmeyen B12 eksikliği birçok hastalığın habercisi olabilir. En sık görülen B12 eksikliği belirtileri;
Sürekli yorgunluk, halsizlik, kol ve bacak uyuşmaları, gerginlik, depresyon, sürekli endişe hali, görme bozukluğu, dilde şişkinlik, pütürlü dokusunun düzleşmesi, dilde çatlaklar, renk solma, kilo kaybı, hafızada algıda gerileme, hareketlerde kısıtlama, nefes darlığı, mide bulantısı…
Bunlar belirtileri idi, şimdi biz eksikliği nelere yol açar onlara bakalım;
Kansızlığa sebep olur, bağırsak sistemi zayıflar, hücre yenilenmesi yeterince olmaz, akciğer, prostat, kolon kanserine yakalanma riski artar, kalp ve damar yolu hastalıklarının artış ve erkek ve kadınlarda doğurganlığın azalmasına sebep olur.
Özellikle hamilelikte B12 ayrı bir önem arz eder.
B12 DNA sentezindeki hücre oluşumu ve yenilenmesindeki temel işlevi sebebiyle hem annenin hem de bebeğin gelişimi ve sağlığı için çok ama çok önemlidir.
Bebeğin anne karnındaki sinir sistemi için, olmazsa olmazıdır. Kısacası B12’si eksik olan anne bebeğe yeterli aktarımı gerçekleştiremez.
B12’si eksik olan annelerin bebekleri, sinir yolu hastalıkları ile doğma ihtimalleri yüksektir. Bebeklerin gelişmemiş, bebek felci ve kafataslarının gelişmeme riskleri vardır. Ayrıca bu annelerin düşük yapma riski de yüksektir.
Hastalıkları tedavi etmek, hastalıklardan korunmaktan daha zor, daha pahalı, daha yıpratıcı ve üzücüdür…
O zaman problem ortaya çıkmadan önlemimizi alırsak, en azından o hastalıklara yakalandığımızdaki riskleri almayız. Yani eğer buradan arabamızla herhangi bir şehre gitmek istiyorsak, arabamızın deposunda benzin, motorunda yağ, altındaki lastiklerin çok çok önemi vardır. Vücudumuzda böyledir. Ve eksikliklerini tamamlamaz isek işte o zaman problemler başlar.
İçinde katkı maddesi olmayan hemen hemen hiçbir gıda artık yok.
O zaman B12 ihtiyacımız için yine güvenilir, sektöründe uzman, üretici ve AR-GE’ye büyük yatırım yapmış GLOBAL bir firmanın B12 gıda takviyesini de kullanmanızı önerebilirim.
Size bir telefon uzaklığındayım.
Sevgi ve sağlıkla kalın.