ayseHer insanın başında ortalama 100.000 – 300.000 bin saç teli bulunur. Bu saç tellerinin her biri bizimle birlikte 4-6 sene kalmaktadır. Ve bu zaman diliminde büyüme geçiş ve dinlenme süreçlerinden geçmeleri gerekmektedir.
Başımızda bulunan saç tellerimizin ortalama %85’i büyüme evresindeyken geriye kalan ortalama %15’lik kısmı da dinlenme evrensinde bulunur.
Saç tellerinin dinlenme evresi ortalama 3 ay sürüyor. Sonra da saç dökülmesi olarak son buluyor. İşte bu dönemde günde ortalama 100-150 saç telimiz dökülüyor. Bu durum sürekli olarak aynı döngüde gerçekleştiği; saçlar farklı zamanlarda dinlenme evresinde olduğu için durum sürekli kendini tekrarlıyorlarken, biz bunu fark dahi etmeyebiliyoruz. Günde 150 telden fazla saç dökülmesini anormal karşılayabiliriz. Önemli olan nu döngüyü sürekli tekrarlatmak, aşağıda yazdığım problemleri yaşamamak ve saçlarımıza yaşatmamak.
Saçlarımızın dökülme nedenlerinden başlıcaları;
1-Fiziksel stres: Ameliyat zor bir hastalık her türlü fiziksel travma.
2-Hamilelik: Hamilelikte görülen saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri de dengesiz beslenme, kalsiyum ve çinko eksikliğidir.
3-Aşırı A vitamini: İlaç olarak kontrolsüz olarak tüketilen bu tür vitaminler.
4-Protein eksikliği: Kontrolsüz diyet yapanlar protein yönünden eksik beslenenler.
5-Erkek tipi kellik: 60 yaşla beraber yaklaşık 3 erketen 2^si saç dökülmesi yaşar.
Bu tip saç dökülmesi genler ve erkek hormonuna bağlı gerçekleşir.
6-Kalıtım: Kadın tipi saç dökülmesi (ANDROGENETİK) temelde erkek tipi dökülen saçın kadın versiyonudur. Aileden kadınlarda belli yaşlarda dökülme başlıyorsa kişinin buna yatkınlığı olabilir.
7-Dişi hormonları: Hamilelik gibi hormonların da saç dökülmesine neden olabilir. Hormonal dengedeki değişiklik ve menopozda aynı etkiyi gösterebilir.
8-Anemi: 20-50 yaşları arasında görülen neredeyse her 10 kadından birinde demir eksikliği görülmektedir. Bu da saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir.
9- Duygusal stres: Boşanma, sevilen birini kaybetme, işyerindeki huzursuzluk, gelecek kaygısı, endişe, kaybetme korkusu, terör, saç kıran…
10-Hipotiroidizm: Boyunda yer alan troid bezi, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişmesi için kritik olan hormonları üretir. Bu bez yeterli beslenmez ve çalışmazsa saç dökülmesine sebep olabilir.
11- B vitamin eksikliği: B vitamin seviyenizin düşük olması.
12- Otoimmüne bağlı saç dökülmesi: Bu durum temelde aşırı aktif bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Vücutta yaşanan kargaşa sonucu immüne sistem saçları yabancı olarak algılayıp, yanlışlıkla hedef alır.
13- Bağışıklık sisteminiz düşükse de bu probleme neden olabilir.
14-Kilo kaybı: Bir çeşit fiziksel travma olan ani kilo kaybı, saç dökülmesi ya da incelmeye sebep olabilir.
15-Kemoterapi: Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç kaybına neden olabilir.
16-Polistik over sendromu: (PKOS) Erkek ve dişi seks hormonlarındaki başka bir dengesizliktir. Androjenin fazla olması yumurtalık kistine kilo almaya aşırı diyabet riskine menstrual periotta değişikliğe (adet düzensizliği) kısırlığa ve saç incelmesine, dökülmesine sebep olabilir.
17-Antidepresanlar: Kan sulandırıcılar ve bazı ilaç sınıfları saç dökülmesini hızlandırabilir. Bunların içine tansiyon ilaçlarını da koyabiliriz.
18- Aşırı şekillendirme: Yıllar boyunca yapılan kuvvetli şekillendirme saç tedavileri kalitesiz saç boyaları, kalitesiz ucuz jöleler, saçı düzeltmek için kullanılan düzelticiler vb.
19- Yaşlanma: 50-60 yaşlarından sonra özellikle kadınlarda görülen saç incelmeleri.
20- Saç derisi hastalıkları: Egzama ya da saç deri hastalıkları yanlış kullanılan şampuanlar.
Bu konuda ücretsiz danışabilirsiniz.
Size bir telefon kadar yakınım.
Sevgi ve sağlıkla kalın.