12186790_912795692130659_2600279366339491789_oALANYA’DA turizmcilerle bir araya gelen CHP Antalya Milletvekili Baykal, “Turizm nezle olursa ülke ekonomisi zatürre olur” dedi.
CHP eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili  Deniz BaykalAlanya Turistik İşletmeciler Derneği’ni (ALTİD) ziyaret etti. Baykal’a, bölge turizminde acil çözülmesi gerekenler, kısa vadede çözülmesi gerekenler, orta vadede çözülmesi gerekenler ve uzun vadede yapılması istenen talepler başlıklarını içeren bir dosya sunuldu. Ziyarette konuşan Deniz Baykal, Alanya’nın bölgede turizmin ilk başladığı yer olduğunu ve çok önemli bilgi birikimi ile tecrübeye sahip olduğunu söyledi. Bölge turizmcilerinin vermiş olduğu dosya ve bilgilerin çok değerli olduğunu belirten Baykal, İranİsrail, Çin ve Hindistan pazarlarının orta vadede canlandırılması gerektiğinin altını çizdi. Baykal, “Turizm ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor. Ciddiyetle ele alınmalı. Turizm nezle olursa ülke ekonomisi zatürre olur” dedi.
’MALİYET ARTTI, TURİST DÜŞTÜ’
Turist başına geceleme sayısının düştüğünü, maliyetlerin yüzde 14 arttığını anlatan ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili de “Sahil bandında yatak arzının kontrol altına alınması ve teşviklerin bölge ve turizm çeşidi noktasında planlama ile verilmesi gerekiyor. Antalya’ya gelen turistin önemli bir yüzdesi paket turlarla geliyor. İspanya turizminde yüzde 65 gibi bir yolcu potansiyeli charter kullanmayarak tarifeli seferlerle ülkeye giriş yapıyor. Yurtdışından yapılacak direkt ve tarifeli Antalya uçuşları önemli” diye konuştu.