BELÇİKA’DA ÇOCUK SAĞLIĞINA VERİLEN ÖNEM

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Ender Karaca » BELÇİKA’DA ÇOCUK SAĞLIĞINA VERİLEN ÖNEM
Paylaş
Tarih : 11 Eylül 2017 - 11:45
Ender KARACA

Kızımız Deniz’in yaptığı doğumun ve bizimde nur topu gibi toruna kavuşmamız nedeniyle Temmuz ve Ağustos aylarında Brüksel’deydik.

Buraları görenler mutlaka bilirler, öteki Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi Belçika’da da özellikle doğum öncesi ve sonrası annelere ve doğan çocukların sağlığına devlet tarafından çok önem verdiklerini;

Örneğin, ONE adı verilen bağımsız ve devlete ait kuruluşun doğan tüm bebeklere ücretsiz olarak baktırdığı ve bakım işlerinin belirli periotlarla örneğin, iki hafta da bir kontrollerinin yapıldığını gördük.

Bu arada her devlet hastanesinde mutlaka pediatri kliniği bulunduğunu ve doğum sonrası anne ve bebeklerin üç haftada bir doktor kontrolü ile birlikte ebe-hemşireler tarafından her hafta bizzat evlerine giderek devamlı kontrol altında tuttuklarını gördük.

Ayrıntıya pek fazla girmek istemiyorum ama gönül ister ki bizde de bu gibi işlemlerin olanaklar ölçüsünde bizzat devlet tarafından yapılması yerinde olması görüşündeyiz.

Çünkü, insanların sağlıklı yaşamaları bebeklikten başlar.

Bu arada fırsat bulduğumuz zaman Brüksel ve civarını gezdik.

Örneğin; Brüksel merkezde bulunan Chatelain adı verilen ve her hafta kurulan Çarşamba pazarını gezdik.

Pazarın içinde seyyar olarak kurulan cafelerde pazara giren halk hem alışveriş yapıyor, hem de pazarın dışındaki öteki cafelerde olduğu gibi içeceklerini yudumluyorlardı.

Gezdiğimiz yerler arasında özellikle Türklerin yaşadığı Schaerbeek semtinde bulunan Chaussee Haecht adlı caddeyi gezdiğimiz zaman sanki kendimizi Türkiye’de hissettik.

Çünkü bu caddede bizim kültürümüze ait kebapçılar, bakkallar, pastaneler, künefeciler ve restoranların bulunduğunu gördük.

Demem o ki bizlerin bu gibi yerleri gördükçe hem ufku açılıyor, görüş açısı değişiyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARTIK MOLA
ARTIK MOLA

Sanıyorum 2005 yılının sonlarıydı, sanatsal çalışmalarımdan dolayı Alanya basınında “Çöpe Hayat veren Adam” başlığıyla bir haberim

CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)
CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)

Öyle özlü sözler var ki bu sözler bir deneyimin, zengin bir yaşamın inbiğinden süzülmüş ya da derin bir gözlem gücüne yaslanarak ortaya

BAKIN HELE KİM GELMİŞ
BAKIN HELE KİM GELMİŞ

24 haziran seçimlerinin baş aktörü olarak öne çıkanların başında hiç kuşku yok ki pazar ve pahalılık gelmiştir. Amerikan mahkemesi 1893