Kızımız Deniz’in yaptığı doğumun ve bizimde nur topu gibi toruna kavuşmamız nedeniyle Temmuz ve Ağustos aylarında Brüksel’deydik.
Buraları görenler mutlaka bilirler, öteki Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi Belçika’da da özellikle doğum öncesi ve sonrası annelere ve doğan çocukların sağlığına devlet tarafından çok önem verdiklerini;
Örneğin, ONE adı verilen bağımsız ve devlete ait kuruluşun doğan tüm bebeklere ücretsiz olarak baktırdığı ve bakım işlerinin belirli periotlarla örneğin, iki hafta da bir kontrollerinin yapıldığını gördük.
Bu arada her devlet hastanesinde mutlaka pediatri kliniği bulunduğunu ve doğum sonrası anne ve bebeklerin üç haftada bir doktor kontrolü ile birlikte ebe-hemşireler tarafından her hafta bizzat evlerine giderek devamlı kontrol altında tuttuklarını gördük.
Ayrıntıya pek fazla girmek istemiyorum ama gönül ister ki bizde de bu gibi işlemlerin olanaklar ölçüsünde bizzat devlet tarafından yapılması yerinde olması görüşündeyiz.
Çünkü, insanların sağlıklı yaşamaları bebeklikten başlar.
Bu arada fırsat bulduğumuz zaman Brüksel ve civarını gezdik.
Örneğin; Brüksel merkezde bulunan Chatelain adı verilen ve her hafta kurulan Çarşamba pazarını gezdik.
Pazarın içinde seyyar olarak kurulan cafelerde pazara giren halk hem alışveriş yapıyor, hem de pazarın dışındaki öteki cafelerde olduğu gibi içeceklerini yudumluyorlardı.
Gezdiğimiz yerler arasında özellikle Türklerin yaşadığı Schaerbeek semtinde bulunan Chaussee Haecht adlı caddeyi gezdiğimiz zaman sanki kendimizi Türkiye’de hissettik.
Çünkü bu caddede bizim kültürümüze ait kebapçılar, bakkallar, pastaneler, künefeciler ve restoranların bulunduğunu gördük.
Demem o ki bizlerin bu gibi yerleri gördükçe hem ufku açılıyor, görüş açısı değişiyor.