CHP Mahmutlar seçim ofisini ziyarete gelen Genel başkan yardımcısı Çetin Osman Budak’tan umut dolu açıklama.
Mahmutlar Halkı Belediyelerinin tekrar açılmasını büyük bir umutla beklerken CHP Genel Başkan yardımcısı Osman Çetin Budak’ın sözleri umut ışığı oldu.
Mahmutlar seçim ofisini ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, gündeme dair değerlendirmeler yaptı.
BUDAK “REFERANDUM YAPACAĞIZ”
Budak, Kapatılan belde belediyelerinin yeniden açılıp açılmayacağına dair bir soruya “Halka soracağız” cevabını verdi. Budak’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle, “6360 sayılı yasanın geçici 2, maddesine göre 2011 yılı adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre nüfusu 2000’in altındaki ve Bütünşehir uygulaması gereği ile de diğer belde belediyeleri kapatılmıştı. Biz bu karara o dönemde çok büyük tepki göstermiş ve itiraz etmiştik. Bu uygulamaya hala karşıyız. İktidara geldiğimizde bu hususu düzelteceğiz. Parti programımızda yer alan ‘kapatılan beldelerde referandum yapılacaktır’ ibaresi aynen uygulanacaktır. İktidarımızda bunun kararını o beldelerde yaşayan vatandaşlar verecektir. Eğer belediyelerinin açılması yönünde bir karar verirlerse açacağız” diyen Budak, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesinin bunu gerektirdiğinin altını çizdi. Bilindiği üzere nüfusu 2000’in altına düşen ve Bütünşehir uygulamasına dahil edilen yüzlerce belde belediyesi referandum yapılmadan kapatılmış ve İlçe kriterini yerine getirdiği halde başta Mahmutlar birçok belde ilçe yapılmamıştı”dedi.