_DSC3641Arıtma kokusuna bir ay daha katlanacağız. Arıtma’ya dışarıdan gelen endüstriyel kimyasal atık, kokuyu yok eden bakterileri öldürünce, Mahmutlar’ı pis koku sardı. Yetkililer, “Bakteri beş ay gibi bir sürede üretilir” dediler.
Yaklaşık üç aydır Mahmutlar halkına yaydığı pis koku nedeniyle ızdırap çektiren arıtmanın bir ay daha koku yayacağı öğrenildi. Mahmutlar arıtmasına giderek yerinde bilgi alan Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan, “Arıtmanın çalışmasında herhangi bir hata yok. Arıtma dışından gelen ‘Endüstriyel atık nedeniyle koku yok eden bakteriler  ölmüş. Şu anda biyolojik sistem düzeltiyor. Bakteri üretimi yaklaşık bir ay sonra arıtmada etkili oluyor, onun için bir ay  daha bu kokuyu çekeceğiz. Arıtmaya dışarıdan gelen zehirli atık otellerden zirai ilaç veya sanayiden gelmiş olabilir bilgisine sahip oldum” dedi.
BRANDA BİR İŞE YARAMAYACAK
Yetkililerin, ‘Arıtma istasyonlarının üzerine branda çekilirse, koku minimuma iner’ diye açıklama yapan siyasilerin aksine Teknik ekip aksini iddia etti. ‘Koku küçücük  bir delikten bile çıkar’ diyen Teknik ekip, ”Dışarıdan gelen bir kimyasal endüstriyel atık arıtmadaki sorunu engelleyemez. Bakteri ölürse yenisini üretmek zorunda, bu da aylar alıyor” dedi.
KOKU GİDERİCİ SİSTEMİ YOK
‘25-30 gün arasında yeni bir kimyasal atık gelmezse arıtma kokusu minimuma düşer’ diyen Teknik ekip, “Arıtmada çalışma sisteminde hiçbir problem yok, bakteri ölümü teknik hata sonucu oluşmaz. Mahmutlar arıtma istasyonunda koku giderici sistem (Scrubber) yok. Bu sistemin bedeli inşaatı ile birlikte 600 bin TL, bu sistem olsaydı koku bu kadar yayılmazdı” dediler.
BACALAR TEMİZLENDİ
Caddelerde bulunan kanalizasyon borularının içlerinin dolu olduğunu belirten Teknik ekip, “Kanalizasyon borularını temizlemek için ‘Kombine Kanal Temizleme Aracı’ gerekli, bu araç gelerek bu kanalizasyon bacalarından temizlik yapılması gerekir” dedi.
DEDİKODULAR ASILSIZ
Yaklaşık bir aydır kanalizasyondaki asılsız dedikodulara cevap veren Teknik ekip, “Mahmutlar’daki arıtma bir yıldır çalışmıyormuş, motorlar arıza yapmış, ilaçlama yapılmamış, çamur alınmamış, gibi iddialar asılsızdır. 8 yıldır arıtma nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışıyor. Arıtma’da bu yılki koku artışı, dışarıdan gelen kimyasal endüstriyel atıktan dolayıdır” dediler.