SAHİLMahmutlar’da denize girilemez oldu nedeni sahillerimizin taşlaşması. Turizm Bakanlığı, ‘ekolojik denge bozulur’ diye taşların kırılmasına izin vermiyor. 15-20 yıl önce bu sahillerde hiç taşlaşma yoktu, o zaman ekolojik denge nasıl korunuyordu?..
‘15-20 yıl öncesine kadar sahillerimizde olmayan taşlaşma son yıllarda niçin oluştu?’ sorusu gündemde yerini alırken, bu taşlarla bu sahillerde nasıl turizm yapılır, kaygısı da turizmciler başta olmak üzere tüm halkımızda başladı. Mahmutlar Post Gazetesi olarak siyasetçilerimizi, ‘sahillerimizi kurtaralım’ kampanyası başlatarak göreve davet ediyoruz.
TAŞLAŞMA SONRADAN OLUŞTU!
Mahmutlar, Kargıcak ve Kestel’de yaşayan vatandaşlarımız başta olmak üzere bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ve turizmciler, “Sahillerdeki taşların kaldırılmasının yasak olmasına sitem ediyorlar. Bu konuda Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediye Başkanını göreve davet eden vatandaşlar sahile ve denizin ortasına havalimanı inşa edebiliyor da bizler denizdeki sonradan oluşan taşları niçin kaldıramıyoruz” dediler.
EKOLOJİK DENGE DAHA ÖNCE YOKMUYDU?
‘Mahmutlar’da turizm yapılamaz hale geldi. Nedeni denizdeki taşlaşma!’ diyen turizmciler, “Artık Mahmutlardaki turizmciler olarak otellerimizi turizm acentelerine pazarlayamaz olduk, bunun birinci sebebi deniz sahillerindeki aşırı taşlaşma. Turistler denize giremez oldular ve denize girilen yerlerde ya taşlar yaralamalara sebep oluyor yada tehlikeli boyutlarda boğulma vakaları oluyor. Bakanlık Ekolojik denge bozulur, bahanesi ile taşların kırılmasını yasaklamış. 15 -20 yıl önce hiç taşlanma olmayan denizde Ekolojik denge yok muydu” dediler
MUHTAR TURİZM BAKANLIĞINI GÖREVE ÇAĞIRDI
Turizm Bakanlığına ‘Turizm sezonu geldi, bizim kumsalın taşları ne olacak?” diye soran Mahmutlar Muhtarı Ahmet Top, kayalık nedeniyle turistlerin bölgeyi terk ettiğini söyledi.
Mahmutlar’a gelen turistlerin plajlarda taş olduğu gerekçesiyle başka şehirlere gittiğini belirten Top, “Turizm yara alıyor. Mahmutlar, Kestel ve Kargıcak plajları taş içinde. Vakıflar yasasına aykırı maddeler var. Bizim Antalya’nın 14 vekili var, Sayın bakanımız var. Meclise önerge verilip bu maddeler kaldırılıp bu 17 km’lik sahilimizin taşları kırılıp kum haline getirilmelidir. Kumsalın kumu makinelerle elenip temizlenmelidir. Başka Alanya, Mahmutlar, Kestel ve Kargıcak yok. Yazık kumsallarımızın kıymetini bilemiyoruz.  Turizm Bakanlığı’nı göreve çağırıyorum Türkiye’de böyle sahil kaç bölgede var. Siyasetçilerimiz göreve davet ediyorum seçildikten sonra yan gelip yatmayan bölgemizin değerlerin koruyup kollayın mecliste el kaldırıp indirmeyin sahillerimiz başta olmak üzere bölgemize sahip çıkın” dedi.