mahmıtElleelem engi memleketin gıymatını başga memlekete gedince taa eyi annaayörüyün. Hafdasonu gene bi iş uçun İsdanbola gedmeg zorunda galdııdım. Gazpaşadan bindig uçaa zıvadanag varıverdig Atatürk Havalimanına. Ordan şeere gedmeg uçun Metroya bindig.
Derken… Böyügşeelli insanlar çog acayip. Kimse kimsenin suratına bile bagmaayor. Birine bi yol yordam sorsan sankı gulagları duymaayor. Herkes birbirine öcü gibi bakıyor. Gaari akşamlana işimizi haleddig ııcıg gezelim dedig. Hem Cumörtesi akşamı hem de Yılbaşı agşamı olunsura heryer ana boba günü. Tagsim, Eminönü, Nişandaşı, Ortaköy derken baya bi yoruldug. Yılbaşı eylencelerini de izledigden soona otele gendimizi zor addıg. Trafig bildiin felç. Otele varıbda kafayı yasdaa goyarkataa üyüüvermişiin. Zabaanan bi bagdım tilifon çalar zavır zavır. Benim bilaader çıırınıpdurur hayaddamısınız diye sorar. Hayırdır nooldu diye sordum. İsdanbulda eelençe mekanını terörüsün biri daramış deyinsire  verilmiş sadakamız varmış dedim. Garı gak gak durmayalım burada galan cıcıı çıgmış ende memleketin dedim. Bazar günü agşamılaana bi cayırtı mayırtı gopmadan Atatürk Havaalanını buldug. Gazpaşa Havaalanına ininsire topraa öpesim geldi elleelem. Gurban olan memleketimin daşına topraana havasına suyuna insanına diye duva eddim Allaha.
Ondan kerim deeceem şu. Bülbülü altın gafese goymuşlar gene de memleketim demiş. Ben de Türkiyenin en böyüg en moderin şeerinde gendimi bülbül gibi hapisde hisseddim. Bu memleketin gıymatını da dışarı gedip gelenler  taa çok bilir. Evel engi turisler engi memleketin havasını suyunu insanını sevmese gelir mi? Gelmez.
Gıymatını bilelim hemşerilerim. Hepiciinizin yeni yılını kutlaayom
Yazan: Yunus Pişkin