ayseİnsan vücudunda depolanmayan dolayısıyla besinlerle alınması zorunlu olan bir vitamindir.
Suda erir ve alkali ortamda çabuk oksit olur. Isı, ışık, oksijen gibi etkenlerde çabucak oksidasyonu hızlandırır.
Vücudun direncini arttırması bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir. Ayrıca C vitamini demir ve folikasitin kana geçmesini kolaylaştırarak kansızlığı önlemede etkilidir.  Yara ve yanıkların iyileşmesinde de çok büyük rolü vardır. Anti oksidan özelliği ile meme kanseri ve deri kanserinin oluşumunu engellemeye yarımcı olur.
C vitamininden yoksun gıdalarla beslenen insanalar da TAKATSİZLİK, İŞTAHSIZLIK BÜYÜMEDE DURMA, ANEMİ, ATEŞ, İNFEKSİYONA KARŞI DİRENCİN DÜŞMESİ, DİŞ ETLERİNDE ŞİŞME VE İLTİHAPLANMA, DİŞ KAYBI, EL BİLEK VE AYAK MAHSALLARINDA ŞİŞME VE İLTİHAPLANMA, KABURGALARDA VE KASLARDA KIRILMALAR, MAHSAL İÇİNDE- KAS İÇİNDE-KÜÇÜK KANAMALAR, KILCAL DAMAR VARİSLERİ ortaya çıkar. Bu problemlerin en önemlilerinden biri de SKORBÜT hastalığıdır. Bu hastalık ilerlediğinde büyümede gerileme, enfeksiyonlara karşı duyarsızlık, sık sık hasta olma, deride kanamalara neden olurken tedavi edilmemesi halinde ölüme bile neden olabilir. C vitamini hakkında sayfalarca yazabiliriz. Faydaları saymakla bitmez sevgili okurlar. Şimdi ben size içinde C vitamini olan sebze ve meyveleri sayabilirdim ama doğallığı bozulmuş topraklarda GDO ve hirpitli tohumlarla ekilen,  maalesef artık hiçbir sebze ve meyvede C vitamini yok. Tadı yok, kokusu yok…
Mesela eskiden bir portakaldan günlük C vitaminimizi alırken şimdi 1 kg portakaldan alamıyoruz…  Bunun yanında ayrıca yanlış pişirme, yanlış yemek kombinasyonu sonucunda C vitamininin %50’si soframıza gelmeden yok oluyor.
C vitamini en kırılgan en kibar ve en nazik vitaminlerimizden;  Vücudumuza girdikten sonra çok çabuk vücudu tek ediyor.
Eğer hayatınızda sigara diye bir illet varsa vücudunuzu doğal bir C vitamini gıda takviyesi ile desteklemeniz ileride yaşayacağınız sağlık problemlerine karşı sizi koruyacaktır.
Önemli tavsiyem: Yulaf kepeğine emdirilmiş, (yulaf C vitaminin bağırsaklarımızda kalış süresini uzatır),  AR-GE ye önem veren global bir firmanın C vitamin gıda takviyesini kullanmanızı öneririm…
Yulaf kepeğine emdirilmiş C vitamini sizi ve sevdiklerinizi birçok problem ortaya çıkmadan koruyabilir.
Hastalığı tedavi etmek daha zor daha pahalı daha yorucu ve daha yıpratıcıdır.  Oysa vücudunuza günlük gıda takviyesi desteği verirseniz tedavi sürecindeki sinir bozucu şeylerle karşılaşmazsınız.
Yani hasta olmadan vücudunuza günlük 4-5 TL yatırım yaparsanız, sevdiklerinizle, hasta olmadan yaşamanın ve yaşlanmanın keyfini sürersiniz.
Sevgi ve sağlıkla kalın