15940907_1588198264528888_732858343805900220_n10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü,9 Ocak Pazartesi günü Alanya Devlet Hastanesi Yönetiminin kahvaltı daveti, AGC’ninAtatürk Anıtına çelenk koyması ve Alanya Belediyesinin 10 Ocaktaki öğle yemeğinde Alanya protokolu ve gazetecilerin buluşması ile kutlandı
ALANYA’DAKİ kutlama kapsamında Hükümet Meydanı’ndaki  Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF)Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim ve AGC Başkan Yardımcısı Gaye Coşkun tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Sonra günün anlamıyla ilgili bir açıklama yapan AGC Başkanı Dim, “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Bildiğiniz gibi 46 yıl önce 212 sayılı yasa dediğimiz kanun numarası değişse de gazetecileri diğer işçilerden ayıran fikir işçileri yasasının çıktığı tarih. 46 yıldır bu yasa birçok siyasetçi tarafından rötuşlansa da hala geçerliliğini koruyan, gazetecileri diğer çalışanlardan ayıran bir yasa. Ancak çalışanlar Türkiye’de gazetecilerle  diğer çalışanlar da bu kapsamın içerisinde. Şartların giderek ağırlaştığı bir süreci yaşıyoruz. Ne yazık ki gazetecilerin özgürce, rahatça, patron baskısı olmadan ya da siyasi iktidarların etkisi olmaksızın özgürce yazabildikleri, konuşabildikleri hatta sosyal platformlarda görüşlerimi paylaşabildikleri bir süreci yaşamıyoruz. Bu konuda çok ciddi baskılar yaşanıyor. Tehdit ortamı oluşuyor. Türkiye’nin ne yazık ki çağdaş dünyadan kopmasına, demokratik açılımlardan ve evrensel değerlerin ne yazık ki ayaklar altına alındığı bir süreç yaşanmakta. Bu elbette ki Türkiye’de hain darbe girişimi de olmak üzere PKK, DAEŞ, IŞİD ve PYD gibi birçok terör unsurlarının da içinde bulunduğu, içinde barındırdığı bazı kötü niyetli gazetecileri kapsamıyor.Ama bugün iktidarı eleştirmenin hakaret sayıldığı bir süreci yaşamaktayız. Bu nedenle Türkiye’de ne yazık ki özgür gazeteciliğin olduğunu söylemek mümkün değil. Bu noktada bizler de endişe içerisindeyiz. İnşallah önümüzdeki süreçte gazetecilerin sosyal anlamda daha önemli kazanımların olduğu bir süreci yaşaması, gazetecilerin hak ettiklerini alabilmesi bizim de ortak dileğimiz. Bu noktada hepimize görev düşüyor. Biz bugün cumhuriyetin kurucusu, gazeteciliğin evrensel değerlerinin savunucusu, ‘Basın hürdür,sansür edilemez’ ‘Gazeteciler  gördüklerini, bildiklerini, duyduklarını özgürce yazabilmelidir’ diyen Atatürk’e çelenk sunduk ” dedi.
Yazan “ALANYA SAĞLIKTA ÖNDE”
Alanya Devlet Hastanesi yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Alanya medyasını hastane yemekhanesinde kahvaltı programında bir araya getirdi. TGF Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim’in de katıldığı programa çok sayıda basın mensubu ve hastane yönetimi katıldı. Kahvaltının ardından konuşan Başhekim Tevfik Yazan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Basının dördüncü büyük kuvvet olduğunu söyleyen Yazan, “Ama son zamanda gördük ki birinci kuvvet desek yalan olmaz. 15 Temmuz sürecinden sonra gösterdiği tavır bunu kanıtladı. Kendi ilkelerinden ödün vermeden bunu ortaya koydular. Öte yandan hastane olarak da bizim yanımızda oldunuz. Kişilerin özel hakları konusunda, sağlık konusunda duyarlı oldunuz. Hem teşekkür edelim hem de bu anlamlı günde beraber olalım dedik” diye konuştu.
YENİ ALANLAR KAZANDIRILACAK
Göreve geleli 2 yıl olduğunu ve bu süreçte hizmetlisinden yöneticisine kadar herkesin özveriyle işini yaptığını söyleyen Yazan, “Alanya bu iki yılda Antalya’daki devlet hastaneleri arasında en iyisi seçildi. Uyku Merkezi onayı geldi kurulma aşamasında. Radyoterapi ve onkoloji başvurumuzu yaptık. Yanık tedavi ünitesi için başvuru yaptık. Ekim ayı itibariyle hastanemiz eğitim ve araştırma hastanesine dönecek. Bu sayede bulunması biraz daha zor olan alanları da kazanacağız. Alanya’ya daha kaliteli bir hizmet sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yönetimdeki bütün arkadaşlar elinden gelen çalışmayı yapıyor. Büyükşehir koordinatörlüğü, Alanya Belediyesi hep yanımızda oldu. Milletvekillerimiz de keza öyle. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da Alanya için her zaman fırsat bulmuştur. Bu nedenle yanımızda olan herkese teşekkürü bir borç bilirim. İnşallah ilerleyen yıllarda kutlayacağımız günümüz, günlerimiz daha mutlu olur” dedi.