Can AİHM’ye gidiyor

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » Can AİHM’ye gidiyor
Paylaş
Tarih : 18 Kasım 2013 - 13:55

1420223_10151975180732128_1902086812_nBüyükşehir yasası ile birlikte 2014 Martında kapanacak olan belde belediyeler haklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde arıyorlar. Bu Belediyelerden olan Mahmutlar Kargıcak ve Demirtaş Belde belediye başkanları Fransa’da bu ay içinde görülecek olan Mahkemenin Av. Murat Can’ın 22 Aralık’ta davayı incelemek için Fransa’ya gideceği öğrenildi. Mahmutlarda halk tarafından kurulan İlçe Yaptırma Platformu Mahmutlar’ın hakkını almak için tüm çalışmaları her platformda yapması Mahmutlar halkı tarafından takdir ediliyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir’e giderek kapanan belde belediyeler toplantısına katılan Mahmutlar İlçe Yaptırma Platformu başkanı Sudi Çandır, kapanan beldeler platformu başkan ve İzmir Seyrek eski belediye başkanı Nurgül Uçar Aktup ile İzmir’de bir araya geldi. Bir durum değerlendirmesi yapan ikili “Bu davayı demokrasimiz kazanacak, biz kazanacağız ve tüm belde belediyelerini yeniden açtıracağız” dedi.

PLATFORM OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN HER GÖREVİ YAPTIK

Mahmutlar İlçe yaptırma Platformu Başkanı Sudi Çandır Mahmutlar Post Gazetesi’ne yaptığı yazılı açıklamasında Platform olarak üzerimize düşen her görevi yerine getirdik. Şimdi son karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dedi. Çandır ,”Büyükşehir kanunuyla kapatılacak olan belediyemizi kurtarmak amacıyla Platform olarak her türlü çabayı gösterdik. Artık gözler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vereceği kararda. Bu Türkiye yerel yönetimleri ve demokrasisi için çok önemli bir aşamadır. Ben yaptım oldu zihniyeti AİHM’de ne kadar kabul görecek bunu en kısa sürede öğreneceğiz” dedi.

AK PARTİ’Lİ BELEDİYELERDEN DESTEK VAR

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan kapanan belde belediyeleri platformu başkanı Nurgül Uçar Aktuğ, “Bizim Beldemiz 2009 yılında kapatıldı. Eskiden her türlü hizmet için biz vatandaşın ayağına giderken, şimdi vatandaş ayağına gidecek muhatap bulamıyor. Türkiye’de kapanan tüm beldelerin hali içler acısı. Maalesef insanlar bunu yaşamadan görmüyor ve inanmıyor. Bana en çok AKP’li Belediye Başkanları ziyarete gelip mücadelemizi sürdürmemizi istiyorlar. Yerel yönetimlerde yapılan demokrasi kıyımının önüne geçmek için var gücümüzle mücadele ediyoruz. 22 Kasım 2013 de Belde Belediye Başkanlarıyla birlikte Fransa’ya çıkarma yapacağız. Bu güne kadar yapılan tüm tetkikler bizim haklı olduğumuzu gösteriyor. AİHM’in bu davayı kabul edeceğine dahi inanmayanlar, bugün telaş içerisindeler. Altını çizerek söylüyorum. Belde Belediyelerinin kapatılması ile ilgili madde AİHM tarafından iptal edilecek. Türkiye’de yerel seçimler öncesinde böyle bir iptalin gerçekleşecek olması tüm planları bozacaktır. İktidarın Referandumdan kaçarak, halka rağmen attığı bu adımın faturasının ağır olacağını ta en başından söylemiştik. Alanya Mahmutlar, Kargıcak ve Demirtaş Belde Belediye Başkanlarının davalarına sahip çıkmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade ediyor. Sayın Murat Can’a, Zihni Asiltürk ve Mustafa Aras’a teşekkür ediyorum. Sayın Çandır’ın çalışmalarını ve azmini de takdire şayan bulurken, tüm Mahmutlar İlçe Platformu üyelerine gösterdikleri mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum. Her kesin içi rahat olsun. Bu davayı demokrasimiz kazanacak, biz kazanacağız ve tüm kapanan belde Belediyelerini yeniden açtıracağız” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Hasret kalmıştık..
Hasret kalmıştık..

MAHKOD’un düzenlediği Kurum, Kuruluş ve Siyasi Partilerin Mahalle teşkilatlarının destek verdiği bayramlaşma programına yüzlerce kişi katıldı.

CK isyanı hortladı
CK isyanı hortladı

Okuyucumuz Cenap Arapkirli CK Akdeniz Elektrik kurumunun gönderdiği Elektrik Faturaları kaleminde bulunan “Güvence Bedeli” parasını geri aldı.

Salyongoz satmaya devam
Salyongoz satmaya devam

Mahmutlar D-400 Karayolu üzerinde kurulan bir stantta Misyonerlik aşılama faaliyeti sürüyor. Vatandaşların büyük tepkiler gösterdiği çalışmalar