Murat CanMahmutlar Belediye Başkan vekili Avukat Murat Can, gündeme dair konulara değindiği bir basın açıklaması yaptı.
Olağanüstü bir dönemde göreve geldiklerini hatırlatan Can, Belediyeye yapılan operasyonun personellerdeki özgüveni ve inisiyatif kullanma becerisini olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Bu gibi durumlarda görev yapmanın, personeli işe adapte etmenin zorluğuna dikkat çeken Can, her şeye rağmen ekip olarak bunu başardıklarını belirtti. Bir takım eleştirileri normal karşıladığını, siyasetin eleştiri ve tenkit sanatıyla birlikte anılması gerektiğinin altını çizen Can, “doğru bildiğimiz yoldan asla dönmeyeceğiz. Mahmutlar’ın menfaatlerini korumak bizim boynumuzun borcudur” dedi.
BİZE SAHA ELEMANI LAZIM
Son günlerde bazı basın organlarında yer alan işçi çıkarmalarla ilgili eleştirileri yanıtlayan Can, “bize koltukta oturacak eleman değil, sahada hizmet edecek eleman lazım” dedi. Büyükşehir kanunundan dolayı yeni personel alamadıklarına dikkat çeken Can, mevcut kadroda bir takım değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarını belirterek,”Suyu akmayan, sokağı temizlenmeyen vatandaşa, bahane değil hizmet sunmak zorundayız. Çünkü bulunduğumuz koltuk, bahane değil, çözüm üretme yeridir. Temmuz ayı içerisinde iki personelimiz emekli oldu. Boşalan kadrolara yeni eleman takviyesi yapmamız, yasa gereği mümkün değilken tek çaremiz mevcut personeller arasında bir eleme yaparak, onların yerine teknik personel almaktı. Bizde yönetim olarak bunu yaptık. Göreve geldiğimiz günden beri yapılan tüm hizmetlerimizi kendi personellerimizle yaptık”
YILLARCA İŞE GELMEDEN MAAŞ ALAN PERSONEL VARDI
Devlet imkânlarının dost ağırlamakta kullanılmasını asla kabul etmeyeceklerini belirten Can, 2008 yılından beri Belediye elemanı olduğu halde hiç işe gelmeyen personel olduğunu söyledi. Devletin parasının bu şekilde kullanılmasına rıza göstermesinin mümkün olmadığını dile getiren Can, “Bir tarafta 200 liralık su borcunu ödeyemeyip taksit yaptıran vatandaş, diğer tarafta hiç çalışmadığı halde 7 yıldan beri maaş alan vatandaş, kimden yana olmamız bekleniyor ki? Tespit edip hiç yapmadığı işine son verdik. Basında ‘engellileri işten çıkardı’ diye yazılan olay budur. Yine aynı doğrultuda iş devamlılığı olmayan ve kurumumuzun ihtiyacı olmadığı halde istihdam edilen personeller vardı. Onların yerine teknik personeller alarak iş akışındaki bir takım aksaklıkların önüne geçtik. Artık dünyada hiçbir kurum, şirket ve kuruluş bir dosyayı iki personele taşımıyor” dedi.
MALİ OLARAK GÜÇLENDİK
Can, “Göreve geldiğimiz andan itibaren hep tasarruf prensibiyle hareket ettik. Bu uygulamamızın meyvelerini aldık. Mahmutlar Belediyesi olarak personelimize olan 600 Bin Lirayı aşan borcumuzu ödedik. Gerek akaryakıt gerekse doğrudan teminlerde sıkı bir politika izleyerek aylık 200-250 Bin Liranın kasamızda kalmasını sağladık. TEDAŞ, Temmuz ayında arıtma tesisimizin ve su depolarımızın elektriklerini kesti. Yıllardır ödenmeyen 2,5 milyon Liranın üzerindeki faturayı kucağımızda bulduk. Aylık 400 Bin Liralık taksitlerle yapılandırarak ödemeye başladık. Artık kurum olarak yapacağımız her türlü ihalenin ve mal alımının bedelini kasamızda görmeden yola çıkmıyoruz. Sezon içerisinde yapılan yol ve kaldırım çalışmalarının esnaflarımıza sıkıntılar yaşattığını bildiğimiz için, şuan sadece ara sokaklarda sürdürdüğümüz çalışmaları sezon sonunu itibariyle tüm belde geneline yayacağız. Yerel seçimlere kadar tüm gücümüzle çalışıp acil sorunlarımızı çözeceğiz” dedi.
SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ
Belediyeye yapılan operasyonun ana sebeplerinden olan AVM ihalesiyle ilgili sözleşmeyi Belediye Meclisinde iptal ettiklerini hatırlatan Can, ihale sözleşmesinin iptaline karşı yapılan şikâyetlerin, Devletin resmi kurumları tarafından dikkate alınmadığını belirterek,”Belediye meclisimizin verdiği kararın doğruluğu bir kez daha onaylanmıştır” dedi.
Kaymakamlığın konuyla ilgili olarak soruşturmaya gerek olmadığı yönünde karar bildirdiğine dikkat çeken Can, “Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı. Maalesef öyle ya da böyle birçok insan mağdur oldu. Ama bizler kamu vicdanının gerektiği şekilde davranıp duygusallığı bir tarafa bırakmak zorundaydık. Kimseyle bir husumetimiz yok. Her hangi birini hedefimize koymadık. Sadece Mahmutlar’ın bu süreci en az hasarla atlatmanın hesaplarını yaptık” dedi.
SİYASET YAPMAYI DEĞİL, HİZMET YAPMAYI SEVİYORUM
Siyasetin bir yaşam biçimi gibi sunulmasını ve seçilmişlerin ilk ödevi gibi görülmesini mantıklı bulmadığını dile getiren Can, siyasetin topluma hizmet etme sanatı olduğunu, kısır çekişmeler yerine kalıcı hizmetler bırakmanın hem yerelde, hem de genelde daha büyük başarılar getireceğine inandığını belirterek, Menfaat ve kariyer için siyaset yapanların bir şekilde tökezleyeceğini söyledi. Can,”2009 yılında CHP Belediye Meclis üyesi olarak siyasete girdim. Yapı olarak idealist bir kişiliğe sahibim. Geride bıraktığımız dönemde, hep genel doğruları ve beldemin menfaatlerini gözeterek siyaset yaptım. Bu süre içerisinde, zaman zaman hayal kırıklıkları yaşadım. İhraç istemiyle parti disiplin kuruluna sevk edilmem biraz şevkimi kırdı. Ama siyasette kırgınlık ve küslük olmaz. Doğru duvar yıkılmaz derler. Bu günkü geldiğimiz noktada, bizler ekip olarak görevimizi yapıyoruz. Yarın ne getirir bunu şimdiden bilmek mümkün değil ama her zaman hizmete talip olduğumu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Partimin tüzüğüne ve dünya görüşüne sonuna kadar saygılıyım” şeklinde konuştu.