attachment (2)Alanya ve Mahmutlar’da yaptığı önemli yatırımlarla bilinen CEBECİ AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cebeci, Kazakistan Cumhuriyeti’nin Alanya Fahri Konsolosu olarak görevlendirildi. Kazakistan Cumhuriyetinin Alanya Fahri Konsolusluk görevine getirilen Ahmet Cebeci yaptığı basın açıklamasında kendisini bu göreve layık görenlere teşekkür etti.
Cebeci “Öncelikle büyük bir gururla şunu söylemek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Erlanİdrissov ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Sayın CanseyitTüymebayev tarafından Kazakistan Cumhuriyetinin Alanya Fahri Konsolosu olarak görevlendirilmemden dolayı büyük onur duyuyorum.
Kazakistan’dan Her yıl binlerce turistin Alanya’yı ziyaret etmesi ve birçok Kazakistan vatandaşının Alanya’ya yerleşmeye karar vererek, burada yaşamaya başlaması, Alanya’da Kazakistan Fahri Konsolosluğunun ne kadar gerekli ve önemli olduğunu gösteriyor.
Bu oluşum iki Ülke arasındaki ortak tarihimizden gelen ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir. Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Bizler Aynı coğrafyada Orta Asya’da yüzyıllarca birlikte yaşamış, aynı dile ve aynı kültüre sahip bir milletin torunlarıyız. Kazakistan ve Orta Asya bizim Ata yurdumuzdur. Biz oralardan bu coğrafya’ya geldik. Şimdi Kazak kardeşlerimizi buralara ziyaretimize bekliyoruz. Oralardaki kardeşlerimiz ve akrabalarımızla bugün Alanya’da birlikte yaşamaktan mutluyuz. Sayılarının bundan böyle daha da artmalarını arzu ediyoruz” dedi.
KAZAK TÜRK DOSTLUK DERNEĞİ KURULACAK
Cebeci, “Alanya’ya gelecek olan Kazakistanlı kardeşlerimiz için Fahri konsolosluk ve kuracağımız Kazak-Türk dostluk derneği kardeşlerin ve akrabaların bir araya geldiği, iletişim kurabildiği, Kazakistanlı kardeşlerimizin kültür, gelenek ve anadillerini Türk kardeşleriyle birlikte yaşatmaları adına çok önemli görevler ve etkinliklerin düzenleneceği bir yer olacaktır. Çocuklar için Kazakça dersler ve başka etkinlikler burada yapılacaktır.
Bu ve buna benzer birçok çalışmalar Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha verimli hale gelmesinde ve her alanda artarak gelişmesinde çok önem taşımaktadır. Aramızdaki bu ilişkiler; Tarihten gelen gerçek bir kardeşlik ve akrabalık ilişkileri çerçevesinde gelişerek, aynı kültüre sahip olmanın getirdiği güçlü bağlarını Ekonomik alanda da verimli ve güçlü işbirliğine çevirerek, Bugün Birçok Türk şirketi Kazakistan’da ve Birçok Kazak şirketi de Türkiye’de başarılı faaliyetlerine devam ederek iki ülkenin ekonomisine katkıda bulunuyorlar” dedi.
TİCARİ BAĞLAR GÜÇLENECEK
Cebeci, “Bundan sonra, İki Ülke arasındaki Tarihi bağların güçlü olduğu kadar Ticari bağlarda çok güçlenecektir. Çünkü; Bu iki kardeş ülke arasında Turizm, Sanayi ve Ticaret başta olmak üzere birçok alanda birlikte iş yapabileceğimiz ekonomik potansiyel mevcuttur. Türkiye ve Kazakistan iki dost ve kardeş ülkedir. Bu yüzden iki ülke arasındaki Ekonomik ilişkilerin daha güçlü olması gerekmektedir. Bu Ekonomik ilişkileri birbirimizi teşvik ederek daha güçlü hale getirmeliyiz. Bu birbirimize tarihten gelen bir sorumluluktur.
Bu fahri konsolosluk görevimde ve kuracağımız Türk-Kazak Dostluk Derneğinde yapacağımız başarılı çalışmalarla bu kardeşliğimizi, dilimizi, kültürümüzü ve ekonomik ilişkilerimizi Alanya’mızda daha da ileriye taşıyacağız”dedi.