Mahmutlar L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan 10 hükümlü, ücret karşılığında Dim Çayı’nda temizlik işçisi olarak çalışıyor. 
Alanya Kaymakamlığı’nın talebiyle gerçekleştirilen ‘Çevreci Mahkumlar’ projesi kapsamında Mahmutlar L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan 10 hükümlü, günlük 8 lira ücret karşılığında Dim Çayı’nda 4 gün sürecek çevre temizliğine başladı. Kaymakam Hulusi Doğan, Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz ile Mahmutlar L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Sabri Karataş, Kestel Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Sosyal Hizmetler Müdürü Çetin Geyik de temizlik yapan mahkumları ziyaret etti.

DERELERİ TEMİZ OLMALI
Mahkumlarla birlikte çevre temizliğine başladıklarını kaydeden Kaymakam Doğan, “Mahkumlara topluma daha faydalı olabilmeleri için verilen çeşitli eğitimlerin yanı sıra çevre eğitimi de veriliyor. Biz de onlara Dim Çayı etrafındaki çöpleri toplatıp Sosyal Yardımlaşma Vakfı bütçesinden ücret veriyoruz” diye konuştu.
SİGORTA YAPILDI
Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz, Alanya Kaymakamlığı ile yapılan protokol gereği temizliğin 4 gün süreceğini belirtti. Yavuz, “Protokolün devamında ise sahil ve kalenin temizliği konusunda işbirliği yapacağız. Güzel, temiz ve güvenli Alanya için çalışacağız. Mahkumlar devlete külfet olmayıp katkı sağlıyor. Kendileri için gelir getirici bir olay ve çalıştıkları sürece sigortaları ödendiği için aileleri de sigortadan faydalanıyor” diye konuştu. Vergiden muaf oldukları için düşük maliyetli hizmet verdiklerini belirten Yavuz, “Bizimle çalışan zahmetsiz ve daha ucuza iş yaptırır” dedi.