ÇEVREYİ BİZLER KİRLETİYORUZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Cemal Şencan » ÇEVREYİ BİZLER KİRLETİYORUZ
Paylaş
Tarih : 22 Temmuz 2013 - 15:42
Cemal Şencan

Evrensel kabul görmüş Tüketici Haklarının en önemli olanlarından birisi de, SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKIDIR. Bu hak Dünyadaki bütün insanların doğuşları ile elde ettikleri, korunması ve hiçbir şekilde, bir başkaları tarafından ihlal edilmemesi hakkıdır.,

Ancak ne var ki; bütün kirliliklerin kaynağında İNSAN UNSURU YATMAKTADIR.
Yaşadığımız kentin sokaklarını bizler kirletiyoruz.
Oturduğumuz apartmanın merdivenlerini bizler kirletiyoruz.
Her türlü hastalığa davetiye çıkaran ve çevreye pis kokular yayan sulu çöplerimizi çöp varillerine gelişigüzel bizler atıyoruz.
İş yerimizin önünde biriken ve ne acıdır ki, bizler tarafından atılan katı atıkları cadde ve sokaklara bizler süpürüyoruz.
Piknik alanlarımızı, atıklarımızla bizler kirletiyoruz.
Bizlerin dinlenmesi için yapılmış parklara veya sahillere konulmuş banklarda ailece denizi seyretmenin keyfini yaşarken, aile boyu yediğimiz AY ÇEKİRDEĞİNİN kabuklarını oturduğumuz bankın önüne bizler atıyoruz.
Sabah saatlerinde iskele çevresinde yapılacak küçük bir gezide, büyük boyutlardaki bu çirkinliğin insanın yüzüne nasıl haykırdığını görmek gerek.
Bizler; yaşadığımız çevreyi kirlettiğimiz ölçüde, kendi sağlığımızı da tehdit etmiş olmuyor muyuz?
Bütün bunları bizler yapıyoruz ve kirliliği görünce haksız yere birilerini suçlamaya kalkıyoruz.
Yerel Yönetimler çalışmıyor diye feryadı basıyoruz.
Yerel Yönetimlerin, her bankonun veya her sokağın başına birer görevli mi dikmesi gerekiyor.

Biraz vicdanlı, biraz insaflı ve birazda duyarlı olalım.
Kutsal Dinimizin temeli, temizliğe dayanır ve TEMİZLİK İMANDAN GELİR der.

ÜRÜNLERİNDE ETİKETİ OLMAYAN MAĞAZALARDAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYIN

Avrupa standartlarına yakın Tüketicileri koruyan yasalarımız var. 4077 Sayılı Yasanın 12. Maddesi Hükümlerine göre ürünlerine etiket koymayan satıcıların iyi niyetli olmadıkları, tüketicileri aldatmaya yönelik satış yaptıkları ve açıkça suç işledikleri tartışılmaz bir gerçektir.
Markası veya firması ne kadar güvenli olursa olsun, yasaları ihlal edenlere karşı tavır almak sizlerin menfaatine olacaktır. Bu tür satıcılardan alı veriş yapmayınız ve ilgili yerlere bildiriniz.

Saygılarımla.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÇOCUKLAR DUYMASIN
ÇOCUKLAR DUYMASIN

Gözlerine ağır ağır çöken bir uyku “Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde” diye başlayan masallarla açılır

TEMSİLDE ADALET
TEMSİLDE ADALET

Toplumun genel yapısını bilmek kaydıyla kendilerine toplum tarafından toplumu yönetmek üzere verilen bu yetkiyi özellikle Parlamenter sistemle

GELEN AĞAM GİDEN PAŞAM
GELEN AĞAM GİDEN PAŞAM

Dünyadan koptukça çöküşünü hızlandıran, kötü gidişatı durdurma telaşıyla daha içinden çıkılmaz duruma düşen ve yıkılan bir imparatorluk. Bir