Cıngırdag

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » Cıngırdag
Paylaş
Tarih : 05 Aralık 2016 - 8:54

mahmıtBilader öndüün size pelidgiliglerinden yapılan fırıglarıyazıverdiidimböönde gene esgilerdenbioyuncagyazıvericeen. Emme bu oyuncagla sırf çocuglardeelböyüg adamlarda oynallardı, bu oyuncaan tarihide çogesgiye dayanıyor, emme şindiollaragedmeelim.

Biaacının gövdesini bimeturouzunluunda keseller yere çakallar, üs yanını sivreldiller, onunda üsdüne, ortası oyulmuş dokuz on meturouzunluundabi çam aacının gövdesini köselleridi emme çam gövdesinin bi yanını ııcıg uzunca gollarıdı, uç yanlarınadadutunmag uçun yer yapallardı, gısa tarafına iki adam bineridi, uzun tarafına bi adam bineridi, şindikiitahtaravalliye benzer beşeyidi.

Emme bu oyuncag hem aşşaayokarıgıpırdar, hemde kirmen gibi dönerdi. Eved bu yazıverdiim şey Cıngırdagdanbaşgabeşeydeel. Milledengicıngırdaahazederdi. Gocaoca herifler çocug gibi oynardı engicıngırdaala.

Haddabobamgoca bile çocuukamuraylanıcaan deyi engicıngırdagdandüşmüşdeayaanıaarıdmış. Enngicıngırdaan ortasına sade yaa bide kömür sürellerdi, dönerke gacır gucur ses yaparıdı, evel özelliği o çıkardıı gacırtı sesiidi.

Elleelemengicıngırdaa en son GündoomuşGaraköy Mahallesi yazın bişenligyabdııdı orda gördüüdüm, hadda bizim MaamudlarmuddarıAmat Top’ta engicıngırdaa binmiş kikirkikir gülerdi, bilader çogeelençelibeşey bu cıngırdag işi, işallahMaamudlarınhööle geniş beerinecıngırdaggurallardaesgi oyunlarımız, kültürümüz unudulmaz. Bilader benden böönlüg bu gadar hadi galınsaalıcaala.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sıddık Uyar Muhtar adayı
Sıddık Uyar Muhtar adayı

Mahmutlar’da muhtar adayları artmaya başladı. Muhtar Ahmet Top, Hülya Demir, Ali Özdemir, Muhiddin Çatar’dan sonra Mahmutlar Yayla Yolu üzerinde

İmamlar’dan Çanakkale programı
İmamlar’dan Çanakkale programı

Mahmutlar’da bulunan İmamlar eşliğinde  ‘Şehitlerimiz ve Gazilerimize vefa’ programı Mahmutlar Cumhuriyet Camisinde 18 Mart 2018

Güney görevden alındı
Güney görevden alındı

2014 yılından bu yana Büyükşehir Koordinatörü olarak mesai yapan Hüseyin Güney’in görevine İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda