mahmıtBilader öndüün size pelidgiliglerinden yapılan fırıglarıyazıverdiidimböönde gene esgilerdenbioyuncagyazıvericeen. Emme bu oyuncagla sırf çocuglardeelböyüg adamlarda oynallardı, bu oyuncaan tarihide çogesgiye dayanıyor, emme şindiollaragedmeelim.
Biaacının gövdesini bimeturouzunluunda keseller yere çakallar, üs yanını sivreldiller, onunda üsdüne, ortası oyulmuş dokuz on meturouzunluundabi çam aacının gövdesini köselleridi emme çam gövdesinin bi yanını ııcıg uzunca gollarıdı, uç yanlarınadadutunmag uçun yer yapallardı, gısa tarafına iki adam bineridi, uzun tarafına bi adam bineridi, şindikiitahtaravalliye benzer beşeyidi.
Emme bu oyuncag hem aşşaayokarıgıpırdar, hemde kirmen gibi dönerdi. Eved bu yazıverdiim şey Cıngırdagdanbaşgabeşeydeel. Milledengicıngırdaahazederdi. Gocaoca herifler çocug gibi oynardı engicıngırdaala.
Haddabobamgoca bile çocuukamuraylanıcaan deyi engicıngırdagdandüşmüşdeayaanıaarıdmış. Enngicıngırdaan ortasına sade yaa bide kömür sürellerdi, dönerke gacır gucur ses yaparıdı, evel özelliği o çıkardıı gacırtı sesiidi.
Elleelemengicıngırdaa en son GündoomuşGaraköy Mahallesi yazın bişenligyabdııdı orda gördüüdüm, hadda bizim MaamudlarmuddarıAmat Top’ta engicıngırdaa binmiş kikirkikir gülerdi, bilader çogeelençelibeşey bu cıngırdag işi, işallahMaamudlarınhööle geniş beerinecıngırdaggurallardaesgi oyunlarımız, kültürümüz unudulmaz. Bilader benden böönlüg bu gadar hadi galınsaalıcaala.