DSC_0013Türkiye’nin kitap okumada dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer aldığı ve hatta günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internete giren Türk insanının kitap okumaya sadece 1 dakika ayırdığı da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz yıl açıklanmıştı ve bu utanç dolusu tablo gözler önüne serilmişti.
Bunun üzerine 50.Yıl Ahmet Keşoğlu İlköğretim Okulu 2-B sınıf öğretmeni Ercan Bilgin, öğrencilere ve öğrenci velilerine kitap okuma alışkanlığını aşılamak için Türkiye’de bir ilk olan projeyi gerçekleştirdi. Proje kapsamında haftanın 3 günü 1 saat olmak üzere 2-B sınıfı öğrenci velileri sınıfta çocukları ile birlikte kitap okuyor. Bu proje kapsamında hem öğrenciler, hem de öğrenci velileri kitap okuyarak öğrenmiş oluyor.
Proje hakkında Mahmutlar Post Gazetesine açıklamalarda bulunan 2-B Sınıf Öğretmeni Ercan Bilgin, “Bilindiği üzere Türk toplumunda kitap okuma alışkanlığı yok denecek kadar az, hatta ki araştırmalara göre Türkiye’nin kitap okuma oranı %0.1 bunun bilincinde olduğum için öğrenci ve öğrenci velilerine hep birlikte bir araya getirerek kitap okuma etkinliği oluşturmaya karar verdim. Öğrenci velilerimiz de bu etkinliğe destek verdiler. Çocuklar annesini babasını ve çevresindeki insanları taklit eder onlar gibi olmak ister kitap okumayan bir anne baba olunca doğal olarak çocuklar da kitap okumaz. Umarım bu proje kapsamında öğrencilerimize ve velilerimize kitap okuma alışkanlığını aşılarız” dedi.
Haber / Resul BAŞ