basbakan-recep-tayyip-erdogan-ekonomi-icin-ne-dediHalk ilk kez kendi cumhurbaşkanını kendi oyları ile seçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. Alanya’da seçime katılma oranı yüzde 69,70’de kaldı. Antalya ve Alanya’da İhsanoğlu birinci çıktı. Siyasiler, çıkan sonuçları yorumladı. Türkiye genelinde çıkan sonuç Alanya’daki Erdoğan Seçim Ofisi önünde şenliklerle kutlandı.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez halkın oyları ile seçilen 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Türkiye genelinde sandıkların yüzde 99’unun açıldığı dün gece saat 22.45 itibari ile Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.9, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.3, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.7 oy aldı. 52 milyon 920 bin 985 seçmenden 39 milyon 851 bin 594 seçmen sandık başına gitti. Sandıkların tamamının açıldığı Antalya’da 1 milyon 528 bin 420 seçmenden 1 milyon 120 bin 507 seçmen sandık başına gitti. Antalya’da İhsanoğlu yüzde 53.01, Erdoğan yüzde 41.64, Demirtaş yüzde 5.34 oranında oy aldı. Sandıkların tamamının açıldığı Alanya’da da Antalya’da olduğu gibi İhsanoğlu birinci çıktı. 185 bin 504 seçmeni bulunan Alanya’da 129 bin 305 seçmen sandık başına gitti. Kullanılan oyların 2 bin 513’ü oy geçersiz sayıldı. Kullanılan geçerli oyların 63 bin 105’ini alan İhsanoğlu yüzde 49.6, 58 bin 405 oy alan Erdoğan yüzde 46.1, 5 bin 282 oy alan Demirtaş ise yüzde 4.2 oy oranına ulaştı.
Alanya’da kesin sonuçların bildirilmesinin ardından siyasiler seçimi değerlendirdi. İşte siyasilerin değerlendirmeleri:
‘BLOĞA RAĞMEN CİDDİ OY ALDIK’
Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, “Alanya huzur güven içinde seçimi tamamladı. Bugüne dek vekiller seçiyordu, şimdi asiller seçti. Vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun. Biz parti olarak Erdoğan’ın arkasında durduk. Yaptıkları ortada. Ama diğer partiler birleşip damdan düşer gibi bir aday çıkardılar. Karşımızda ciddi bir blok olmasına rağmen Alanya’da ciddi oy aldık. Ak Parti’nin Alanya’da bugüne dek aldığı en yüksek oranda oydur. Alanya halkına teşekkür ediyorum. Sayın Başbakana teveccüh gösterdiler, Cumhurbaşkanı seçilmesi için katkı sağladılar” şeklinde konuştu.
‘BİZ ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPTIK’
CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş, “Katılım az oldu. Yaylalardan gelmediler, denizden çıkmadılar ve katılım yüzde 70’de kaldı. Çatı adayı gereken desteği verdik. Üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Milliyetçiliği ayaklar altına alan, insanları ayrıştıran insana Cumhurbaşkanlığı makamı verildi. Bu sonuç toplumun şu anki yapısını ortaya koyuyor. Ben, Alanya seçmenine, bize ve bizim adayımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
‘ALANYA AK PARTİ’YE CEZA KESTİ’
MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar,  şöyle konuştu: “Yeni Cumhurbaşkanımız milletimize, ülkemize hayırlı olsun. Seçmen tercihini yaptı, üç adaydan birisini seçti. Diğer taraftan Alanya’da seçmen yeterince ilgi göstermedi. Özellikle bir kısım seçmen adaylar içerisinde kendisini temsil etmediğine inandığı için sandık başına gitmedi. Bir kısmı yayladan gelmedi, bir kısmı sahilden dönmedi. Bir kısmı da tezgahını bırakmamak için sandığa gitmedi. Alanya’da 185 bin seçmenden 60 küsurdan fazlası sandığa gitmedi. 120 bin seçmen kararını verdi. Bu şartlarda da seçmen Ak Parti’ye ceza kesti. Alanya’ya karşı suçlu olduğunu göstermiştir. ‘Alanya’nın Erdoğan’a vefa borcu var’ diyenlere rağmen ‘Ak Parti Alanya’ya karşı suçludur’ mesajı verdi. Alanya’yı il yapmayanlar ve engelleyenler, Alanya kendisine yettiği halde, il olmaya ihtiyacı olan Alanya’yı il yapmayanlara ceza kesti seçmen. Büyükşehir Yasası ile Antalya’ya mahkum edenlere, Alanya’nın imkanlarını Antalya’ya peşkeş çekenlere karşı seçmen ceza kesti.
Anadolu’nun bir çok yerinde Ak Parti’den nemalanan bir kısım insanların tercihi ile eşit olmayan bir yarış neticesinde, devletin imkanlarının, görsel ve yazılı yandaş basının imkanlarının, belediyenin imkanlarının, gerçek dışı propaganda yaparak milletin üçte birisinin sandığa gitmediği seçimde cumhurbaşkanı seçilmiştir. Ama neticede seçim yapılmış, hayırlı olsun”
‘ALANYA’DAN ÇIKAN SONUÇ NORMAL’
Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, “Şahıs olarak şuanda çok mutluyum. 12 yıldır Türkiye’ye çok büyük kazanımlar elde ettiren, birçok yatırımı, büyük yatırımları ülkemize kazandıran, ülkemizin ufkunu açan, hedefler koyan ve gerçekleştiren birisinin kendi emekleri ile ve halkın oyları ile seçilmesi bizler adına olumlu bir tablo. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’nin istikrarı açısından çok önemli gelişmeler olacak. Çevre ülkelere bakınca Türkiye parlayan bir yıldır. Bundan sonra da Türkiye’yi iyi yerlere getirecek. Alanya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olsun. Alanya’dan çıkan sonuç normal. Tüm partilerin birleştiği bir çatı aday vardı. Bir de karşısında tek başına bir aday vardı. Bence Alanya’da başarılı. Ama katılım az oldu. Yayladaki seçmenler iştirak edebilseydi durum çok farklı olurdu” dedi.
‘SAYGI DUYUYORUZ, SAYGI BEKLİYORUZ’
MHP MYK Üyesi Hüseyin Yıldız, “Seçimler gerçekleşti, resmi olmayan sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu. MHP’liler olarak Erdoğan’a oy veren herkese saygı duyuyoruz. Onların da kendisine oy vermeyenlere saygı duymasını bekliyoruz. Biz neredeysek bugün de orada duruyoruz. Bu seçimlerin hayırlı olmayacağına inanıyoruz. İnşallah yanılırız ama yanılmayacağımızı bugüne kadar gösterdiler” diye konuştu.
KAYNAK: HABER ALANYA