CUMHURİYET’İN 92. KURULUŞ YILI VE MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Ender Karaca » CUMHURİYET’İN 92. KURULUŞ YILI VE MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ
Paylaş
Tarih : 26 Ekim 2015 - 10:07
Ender KARACA

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 29 Ekim 1923 tarihinde kuruldu.

92 yıl önce Cumhuriyet’imizin en büyük bayramını Türk Ulusuna armağan eden başta Atatürk olmak üzere bu konuda emeği geçenleri saygı ve minnetle anıyoruz.

Çöken Osmanlı Devleti’nin külleri arasından doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok zor ve tarihte eşine az rastlanan şartlar altında emperyalist güçlere karşı Ulusal Kurtuluş Savaşı verilerek nasıl kurulduğunu Atatürk “Nutuk” adlı eserinde ayrıntılı bir şekilde anlatmıştı.

Esasında bu eserin tüm okullarımızda okutulması en büyük dileğimizdir.

Bugün dünyada bir buçuk milyar Müslüman ülkeler arasında demokratik ve laik düzeni benimsemiş devlet olarak yalnız Türkiye Cumhuriyeti Devleti bulunmaktadır.

Oluşturulan bu düzen gerek içte gerekse dıştaki güçlerce zayıflatılıp, kendi yörüngeleri altına sokmaya çalıştıkları görülmektedir.

Asırlardır birlikte ve aynı topraklar üzerinde yaşadığımız Kürt asıllı vatandaşlarımız da amaçlarının gerçekleştirilmesi için kullanmaktadırlar.

Özellikle terör örgütü olarak kabul edilen IŞID ve PKK’nın içteki ve dıştaki uzantılarının ulusal bütünlüğümüzü bozacak isteklerinin devamlı olarak artırdıkları görülmektedir.

Örneğin, 10 Ekim’de Ankara’da yaşanan ve 102 vatandaşımızın Terör örgütünün canlı bombası ile katledilmesi tüm yurtta yüreğimizi dağladı.

Ulus olarak yaşanan bu ve buna benzer durumlardan büyük üzüntü duymaktayız.

Bu terör belasından tüm yurttaşlarımızın bir an önce kurtulması en büyük dileğimizdir.

Gelelim birkaç gün sonra yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerine;

Özellikle parti liderlerinin yaptıkları propaganda konuşmalarında herhalde bizim özelliklerimizden olacak “o onu dedi, bu bunu dedi” şeklinde konuşmaların yer aldığı görülmektedir.

Esasında ülkemizde çözüm bekleyen büyük sorunların başında işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, gelir dağılımında yaşanan büyük adaletsizlik, sıcak paraya teslim olmuş bir ekonomik düzenle birlikte cari işlem açığını sürekli artması gelmektedir.

İşte parti başkanları bu gibi sorunlara ne gibi çözüm önerileri getirecekleri yerde gereksiz konularda toplumu meşgul ettiklerini söyleyebiliriz.

Bu çarpık seçim sistemine göre verilecek oyların büyük çoğunluğu kamuoyu yoklamalarında görüleceği üzere herhalde bir partiyi tek başına iktidara getirmeyecektir.

Daha doğrusu kurulacak hükümetin koalisyon olacağı tahmin edilmektedir.

Bu durum belki “yönetimde istikrarı” sağlayabilir ama “temsilde adaleti” sağlayamaz.

Unutmayalım, çoğulcu demokrasinin temel ilkelerinden biri de temsilde adalettir.

Bunu sağlamak için de toplumun yüzde 10’luk seçim barajını dikkate alarak, özellikle bu seçimde “üniter devletimizin varlığını ve devamını düşünerek”  Yüce Atatürk’ün ilke ve devrimlerini yürekten benimsemiş olan adaylara oy vermelerini dileriz.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU
MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU

Mahmutlar’da konut sahibi olan kat malikleri yılda bir kez olağan genel kurul toplantısı yaparlar. Yaptıkları bu toplantıdan bir önceki döneme

ARTIK MOLA
ARTIK MOLA

Sanıyorum 2005 yılının sonlarıydı, sanatsal çalışmalarımdan dolayı Alanya basınında “Çöpe Hayat veren Adam” başlığıyla bir haberim

CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)
CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)

Öyle özlü sözler var ki bu sözler bir deneyimin, zengin bir yaşamın inbiğinden süzülmüş ya da derin bir gözlem gücüne yaslanarak ortaya