119365872DEMAŞ 1 milyon 750 bin, akaryakıt istasyonu 400 bine ihale edildi.
Alanya Belediye Encümeni,  Başkan Adem Murat Yücel’in iki günlük izne ayrılması nedeniyle Başkan Vekili Mustafa Tuna başkanlığında 2 ihale yapıldı. Kısa adı DEMAŞ olan Damlataş Eğlence Merkezi ile Avsallar’da bulunan akaryakıt istasyonunun ihalesi yapıldı. 1999 yılında kurulan DEMAŞ ihalesine iki kişi katıldı. 1 milyon TL’yle başlayan açık arttırmada bir yıllığına DEMAŞ, 1 milyon 750 bin +KDV ihale bedeli ile TERMO Anonim Şirketi’ne verildi. Bir yıl öncesine göre belediyenin kasasına 1.5 milyon TL fazla kira bedeli girecek.
FARK 1 MİLYON 200 BİN TL
14 dönüm 300 metrekarelik sahasında sinema salonu, hamam, kapalı otopark, yağlama-yıkama yeri, 4 adet dükkan ve alışveriş merkezi, alışveriş merkezi üzerinde idari bina, eğlence merkezinin iç cephesine bakan restoran, Atatürk Caddesi’ne cephe 4 adet dükkan ve iç kısmında su parkı bulunan DEMAŞ’ın ihalesine Hasan Hacıince adına işlettiği iddia edilen Kamil Koçak ile TERMO A.Ş. yetkilisi katıldı. Bir milyon TL’den başlayan ihaleyi 1 milyon 750 bin TL’lik son teklifi ile TERMO A.Ş. kazandı.
İncekum Orman Kampı girişindeki akaryakıt istasyonu ihalesine ise 8 firma katıldı. Geçtiğimiz yıl 104 bin TL olan istasyonun kira bedeli ise 400 bine çıktı. İhaleyi DEMAŞ’ın ihalesini kazanan TERMO A.Ş. aldı.
YILLIK KİRA FARKI 1 MİLYON 500 BİN TL
Her iki ihalenin bir yıllık ihale farkınınanalizi yapıldığı zaman korkunç bir fark ortaya çıkıyor. Geçen yıl 550 bin TL’lik kira bedeli bir yılda bir milyon 750 bin TL’ye çıktı. Aradaki fark ise 1 milyon 200 bin TL oldu. Yine geçen yıl 104 bin TL olan İncekum Orman Kampı girişindeki akaryakıt istasyonu yıllık kira bedeli 104 binden 400 bin’e çıktı. Aradaki bir yıllık kira bedeli farkı ise 296 bin TL oldu. Her iki ihalenin bir yıllık kira bedeli bir önceki yıla göre mukayese edildiği KDV farkı da hesaba katıldığı zaman Alanya Belediyesi’nin 1 milyon 500 binden fazla bir kira bedeli ortaya çıkıyor.
Tuna ise, ihalelerin hayırlı olması temennisinde bulunup ihaleler Alanya menfaatine göre yapıldığını belirtti.