nuri_demir_in_aci_gunu_h9705_24e0fKOSGEB daha önceden kredi başvurusunda bulunan KOBİ’lere yeniden kredi vereceğinin müjdesini verse de, ALESO Başkanı Demir,” Borcu olmayanlara bu hak tanınıyor. Bu artık siyaset gibi bir şey oldu. Verdikte almadılar diyecekler, böyle müjde olmaz” dedi
KOSGEB, oda başkanlarına iletilen esnafın yoğun isteğine karşılık verdi.  KOSGEB kredinin yenilenmesi ve başvuran tüm esnaf ve sanatkarların krediden yararlanabilmesi yönünde ilgili makamlara esnafın isteği iletildi. KOSGEB veri tabanına kayıtlı, güncel KOBİ Beyannamesi onaylı ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan KOBİ’lere, yine aynı şekilde 50 bin TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, geri kalanı 3 ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği verilecek.
2016 yılı Aralık ayında verilen KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğine başvuruda bulunmuş 244.980 işletmeden söz konusu krediyi kullanarak KOSGEB tarafından destek ödemesi gerçekleştirilen işletmeler hariç olmak üzere, gerekli şartları taşıyan tüm işletmelerin bu destekten yararlanmaları konusunda KOSGEB İcra Kurulu KOSGEB İdare Başkanlığı yetkilendirildi.
HİÇ BİR YERE BORCU OLMAYAN KREDİYİ NE YAPSIN
Fakat esnafın KOSGEB kredisi alabilmesi için hiç bir yere borcu olmaması gerekirken, konuya ilişkin Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir,” KOSGEB kredisi yeni başvurulara yok. Eski başvurulara şartlara uygun olduğu takdirde kredi verilecek. KOSGEB kredisi için en başta müracaat edenlerin alamayanlara verilecek bu kredi. Fakat şartlar tutarsa. Şartlar da tek tek açıklanmıyor. SGK’ya, Vergi Dairesine borcu olmayacak kişilere verilecek. Öyle esnaf nerede bulunacak o da ayrı konu. Oda başkanlarının, sivil toplum örgütlerinin bastırmasıyla geriye kalana da verilecek. Ancak hiç bir yere borcu olmayacak şartını kaldırmadılar” dedi.
‘VERDİKTE ALMADILAR DİYECEKLER’
Borcu olan esnafa da kredinin verilmesi için konuşmalar yaptıklarını söyleyen Demir,” Bizler birlikte de konuştuk. Parti başkanları ve hükümete de ilettik. Borcu olmayan çok az esnaf var. Herkesin borcu var, büyük şirketlerin bile. Borcu olmayan birini bulmak mümkün değil. Bu artık siyaset gibi bir şey oldu. Verdik de almadılar diyecekler.  Esnafa yarayacak bir uygulama olmayacak. Geçen gün bir arkadaşımıza alalım dedik vergi dairesine borcu olduğu için alamadı. Borçsuz kimse yok ki. Borcu olana da vermelerini istedik. Bizlere müjde olmadı. Geçen sefer 6 bin kişi Antalya’da müracaat etmiş. 600 kişiye çıktı fakat onlarında çoğu alamadı. Borçları olduğu için” diye konuştu.