Bilgisini kullanmayan insan tarlasını kullanmayan çiftçiye benzer derler. Ali Çelik döneminin üzerinden tam iki yıl geçti. Geçen hafta 2 yılda Ali Çelik için gazetede manşetlerden örnekler vermiştim. Gerçi köşemde hepsine yer verememiştim ama olsun.
Sizin hafızanız güçlüdür, unutmazsınız…
Mahmutlar’da Ali Çelik zamanında hep ilkleri yaşıyoruz. Bu ilkler hep olumsuz maalesef. İlk defa bir mecliste faaliyet raporu meclis içerisinde red edildi. 12 oy içerisinde 7 oy red, 5 oy evet verildi. Şimdiye kadar belediyelerin meclis oturumlarını bir ikisi hariç hiç kaçırmadım. Hiçbir belediye başkanı kendi faaliyet raporuna oy vermedi. İlk defa Ali Çelik kendi kendine oy vermiş oldu.
Bu da bir ilk.
Geçen hafta ‘boş geçen 2 yıl’ diye yazdığım yazıdan sonra okuyucularımdan yüzlerce mesaj aldım. “Ne bekliyordun ki” kelimesi ‘beni kahretti’ desem yalan olmaz.
“Ne yani şimdi 5 yıl boşa mı geçecek?” cevabını yapıştırdım ama “Biz Çilekeş’e bir şey yapsın diye oy vermedik. Alaattin Çakır gitsin de kim gelirse gelsin diye oy verdik” diyenler oldu.
Bazı insanları anlamakta zorluk çekiyorum. “Mahmutlar’a bir şey yapmasını beklemiyorduk. Onun için oy verdik” diyenler benim nazarımda ‘Memleket hainidirler’ Memleketini düşünmeyen zerzevatlar ancak bu kelimeyi kendilerine yakıştırmalıdırlar. Ben Başkan Ali Çelik’ten çok şeyler bekliyorum. Beklediğim olumlu şeyler arasında ihalesi yapılan sahil projesi, Mahmutlar Yukarı Mahalle Kılıçaslan İlköğretim Okulu’nun doğu tarafına yapılacak olan 150 dönümlük Engelliler Sağlık Turizmi projesidir. Mahmutlar Yukarı Mahalle’de 4 ayrı bölgede yapılacak ağaçlandırma projesidir. Mahmutlar’ın içerisinde yer alacak şehir medeniyetlerinin çoğullaştırılmasıdır. Daha fazla park, daha fazla dinlenme alanlarıdır. Sivrisineksiz günler, caddelerinde çöp yığını olan konteynırların bittiği günlerdir. İnsan gibi yaşamı sürdürebilen bir beldeyi yönetmektir.
Bir insanın isteği bu olmalıdır. Bir şey yapmasını beklemeyen insanlar Mahmutlar’ı sevmeyenlerdir. Mahmutlar’a ihanet edenlerdir. Verdiği bir reyde menfaat arayanlardır. Bu insanlar için şu sözü söylemek istiyorum, “Acındırırsız arsız olur, acıktırırsın hırsız olur” kelimesi bu insanlar için cuk diye oturur.
En son Nisan meclisinde en önemli konu faaliyet raporunun oylanması idi. 11 meclis üyesinin oyu ile meclis içerisinde Ali Çelik’in faaliyet raporu red edildi. Gerçi belediye kanununa göre 9 oyun red olması gerekli faaliyet raporunun iptali içinse de önemli olan meclisin red oylarıdır. Bu, Mahmutlar meclisinde şimdiye kadar görülmeyen bir durumdu. Ali Çelik ile aynı partiye bağlı iki meclis üyesi İbrahim Sayar ve Murat Can hem belediye hesapları denetleme komisyon raporuna red, hem de faaliyet raporuna red verdiler. Bu Ali Çelik için uyarıdır bence. Mahmutlar Belediyesi’nin hesaplarında, “yolsuzluk var. Şaibe var” diyorlarsa iki CHP’li meclis üyesi bu Ali Çelik için önemli, olmalı ve üstüne gidilecek uyarı işareti olmalıdır.
5 kişilik denetleme komisyonunda 4 kişi hesaplar konusunda olumsuz görüş bildirirse, burada bir duman çıkıyor demektir.
‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ demiş atalarımız. Burada önemli olan CHP’li Mustafa Şimşek’in olumlu kullandığı oy sorulmalıdır. CHP’li mali müşavir İbrahim Sayar, Hukukçu Murat Can hesapları incelerken, acaba bir köşede oturan Şimşek niçin olumlu oy kullanmıştır.
Hadi AKP’li Abdullah Pişkin ile MHP’li Mehmet Çatal’ın muhalefetlik ettiğini düşünelim. Sayar ve Can niçin böyle bir yola başvurmuşlardır? Sayar’ın ve Can’ın buradaki menfaatleri nedir? Hiçbir incelemeye dahil olmayan Şimşek, ‘hesaplar doğrudur’ derken hangi menfaati vardır? Bunlar kamuoyunda sorulan sorulardır.
 Rüzgar gülü gibi sürekli yel nerden eserse oraya dönmek acaba Şimşek’e ne kazandırır?
Yoksa deveyi yardan uçuran bir tutam ot mudur?