-universite-kestel-e-kurulacak- (1)15 Şubat 2015 tarihinde Başbakan Davutoğlu’nun müjdelediği devlet üniversitesi, yaklaşık bir buçuk ay gibi kısa bir sürede TBMM’den geçti
ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçti. Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sunduğu yasa teklifi onaylandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Alanya’ya devlet üniversitesi müjdesi vermesinin ardından başlayan süreç, 20 Şubat’ta olağanüstü toplanan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Senatosu’nun Alanya’da devlet üniversitesi kurulmasının uygunluğunu oy birliğiyle kabul etmesiyle başlamıştı. Ardından sırasıyla AÜ Senatosu kararını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) iletti. YÖK’ün de onayının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da imzasını taşıyan kanun teklifi sunuldu. MEB Alt Komisyonu’ndan da geçen teklif dün TBMM’de görüşüldü. AK Parti grubu tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulduktan sonra Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşüldükten sonra kabul edilerek genel kurula gönderilen ‘Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ genel kurulda görüşüldü. Teklife göre, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulması, Hatay’ın İskenderun ilçesinde İskenderun Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulması ile Alanya’da Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulması ve bu üniversitelere ait kadroların tahsisi kabul edildi.
‘NOTERE İHTİYACIMIZ YOK’
AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Alanya Devlet Üniversitesi’nin TBMM’den geçtiğini, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sözlerini yerine getirmiş olduklarını hatırlatarak “Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin kuruluşu Alanya’mız için bir milattır. Alanya’mız artık hem bir bilim merkezi olacak, hem de bu üniversite şehrimizin ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacak. Bir kez daha anladık ki, milletle bağı kuvvetli olanlar notere ihtiyaç duymuyorlar. Ben başta Başbakanımız Sayın Davutoğlu ve bakanımız Sayın Çavuşoğlu olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun” dedi.
6 BİRİMİ HAZIR
Bu kararın ardından halen Akdeniz Üniversitesi’ne (AÜ) bağlı olarak Alanya’da faaliyet gösteren Tıp, İşletme, Mühendislik ve Eğitim fakülteleri, ALTSO MYO ve Gazipaşa Rahmi Büyükballı MYO, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin birimleri olarak faaliyet gösterecek.