BARETLER VE ARKASIAntalya’da dünyanın en büyük ekonomisini oluşturan 20 ülkenin devlet başkanlarının katılımıyla başlayan G20 Liderler Zirvesi’ne, Paris’te gerçekleşen ve 129 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırı gölge düşürdü. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, G20’ye katılamadı
PARİS’TE konser salonu, stadyum, restoran ve barlara yönelik koordineli şekilde düzenlenen terör saldırılarında ölü sayısının 129 olduğu açıklandı. Parisli yetkililer 99’u ağır olmak üzere 352 kişinin de yaralandığını söyledi. Katliamın bilançosunun artabileceğini ifade eden yetkililer, ağır silahlı ve üzerilerinde patlayıcılar bulunan 7 teröristin de etkisiz hale getirildiğini söyledi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere yola çıkmaya hazırlanan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olağan üstü hal ilan edilen Fransa’da kalma kararı aldı. François Hollande’nin dışında tam katılımla gerçekleşen G20’de ise Fransa’nın üzüntüsü hakimdi. Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da yapılan G20 Zirvesi’ne katılan liderler, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
‘TERÖRÜN DİNİ VE IRKI OLMAZ’
Antalya’da toplanan G20 liderleri, Paris’teki alçakça terör saldırılarını kınayarak, terörle mücadelede birlikte hareket etme taahhüdünde bulundu. Hazırlanan taslak sonuç bildirgesinde terörün hiçbir din, ırk ya da etnik grupla ilişkilendirilemeyeceğine de vurgu yapıldı. Yabancı terör savaşçılarının ülkeler arasındaki hareketlerinden duyulan endişeyi dile getiren taslak metinde, sınır güvenliğinin artırılacağı belirtildi. Ayrıca terör gruplarının mali kaynaklarının kesilmesi için işbirliği, istihbarat paylaşımı ve hesapların dondurulması gibi uygulamaların süreceği kaydedildi.
PUTİN’DEN MÜCADELE ÇAĞRISI
Zirveye katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 Zirvesi toplantısı öncesi BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) üyesi ülke liderleriyle bir araya geldi. Rusya lideri toplantıda yaptığı açıklamada, terörle mücadele için tüm ülkelerin ortak çaba içinde olması gerektiğini ifade etti. Putin konuşmasında, “Biz hepimiz çok iyi biliyoruz ki terörizm tehdidi ile mücadele ve çatışmalar yüzünden evsiz kalan milyonlarca insana yardım, ancak uluslararası toplumun çabalarını birleştirmesi ile mümkün” dedi. Rusya’nın dönem başkanlığı çerçevesinde gerçekleştirilen gayri resmi BRICS toplantısına üye ülkelerin liderleri katıldı.
‘G20 KRİZ ZAMANLARINDA HATIRLANMAMALI’
Avustralya’da geçen yıl düzenlenen G20 Zirvesi hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O zirvede küresel ekonomide güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeyi temin etmek için önemli kararlar aldık. Kadınların istihdamı, alt yapıdan enerjiye küresel ticarete kadar pek çok önemli mesele üzerinde durduk. Küresel istikrarın temini bakımından hayati işleve sahip olan G20 sadece kriz zamanlarında hatırlanacak bir platform değildir. Dünyanın bizde çok daha farklı beklentileri olduğuna inanıyorum. Bu anlayışla  dönem başkanlığı önceliklerimizi, kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar olarak belirledik. Bizim kültür ve medeniyetimizde çok önemli yeri olan adalet kavramının G20 çalışmalarında karşılığının olduğunu düşündüğüm kapsayıcılığa özel önem veriyoruz. İkinci önceliğimizi uygulama olarak tespit ettik. Verdiğimiz taahhütleri uygulamaya geçirmek zorundayız. Üçüncü önceliğimiz ise yatırımlardır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tümünde alt yapı ihtiyacı bulunuyor. Bu çerçevede üyelerimiz ülke önceliklerini de göz önüne alarak, somut ve ayrıntıları yatırım stratejileri hazırladılar” şeklinde konuştu.
G20’DE İLKLER
Türkiye’nin dönem başkanlığında G20’de önemli ilkler gerçekleştirdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk defa enerji bakanları bir araya geldi. Küresel bir mesele olan enerjiye erişim konusunda bir eylem planı üzerinde mutabık kaldılar. 2011’den bu yana ilk kez tarım bakanları bir araya geldi. Gıda kayıpları ve israf G20’nin gündemine girmiş oldu. Bu sene G20 açılım grupları arasında Kadın 20’yi ekleyerek, kadınların ekonomik hayattaki rollerinin güçlendirilmesi için kararlılığımızı ifade ettik. Aynı şekilde eğitim ve istihdamda yer almayan gençlerimizin oranını 2025 yılına kadar yüzde 15 azaltmayı taahhüt ettik. Böylece uzun süreden beri gündemimizde yer alan konuda somut adım attık” ifadelerine yer verdi.
KİMLER KATILDI?
Zirveye katılan liderler şöyle: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin Dışişleri Bakanı HectorTimerman, Avustralya Başbakanı TonyAbbott, Brezilya Cumhurbaşkanı DilmaRousseff, Kanada Başbakanı StephenHarper, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı ŞiCinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande (saldırı nedeniyle katılamadı), Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı NarendraModi, Endonezya Başkanı JokoWidodo, İtalya Başbakanı MatteoRenzi, Japonya Başbakanı ShinzôAbe, Meksika Cumhurbaşkanı EnriquePeñaNieto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean ClaudeJuncker.