CUMHURBASKANI TAYYIP ERDOGAN, RUSYA LIDERI VLADIMIR PUTIN ILE 20 DAKIKA SUREN BIR TELEFON GORUSMESI YAPTI. GORUSMEDE, TEROR SALDIRILARININ AKABINDE DUZENLENEN OPERASYONLAR VE BOLGESEL KONULAR ELE ALINDI. PUTIN, SURUC'TAKI SALDIRIDA OLEN SIVILLER, SEHIT OLAN ASKER VE POLISLER ICIN TAZIYE DILEKLERINI ILETTI.
Rusya Devlet Başkanı Putin, darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan ilk isim oldu. Görüşmede iki lider Ağustos ayının ilk haftasında yüz yüze görüşme konusunda mutabık kalırken, Erdoğan ise Putin’e Rus turistlerin güvenliği konusunda garanti verdi
Yaşanan darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayan ilk yabancı ülke lideri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu. Öğle saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Erdoğan’a ‘Geçmiş olsun’ diyen Putin, “15 Temmuz’u 16’ya bağlayan gece Türkiye’de çok sayıda can kaybına yol açan olaylardan ötürü sizlere baş sağlığı ve geçmiş olsun diyorum. Rusya, hangi ülkede olursa olsun mevcut yönetimin kuvvet kullanılarak, anayasaya aykırı davranışlarla değiştirilmesine karşıdır. Türkiye’de anayasal düzenin ve asayişin bir an önce sağlanmasını diliyorum” dedi.
RUSLAR İÇİN GÜVENLİK GARANTİSİ
Telefon görüşmesinin devamında, özellikle iki liderin bir önceki telefon teması sonrası Türkiye’yi turist olarak ziyaret eden Rus vatandaşların sayısının artığına da işaret eden Rus lideri Putin, “Türkiye’de yaşanan son olayların ardından ülkenizde konuk olarak bulunan vatandaşlarımızın güvenliğine de gereken önemin verileceğine inanıyorum” ifadesini kullandı. Putin’in bu sözleri üzerine Rusya liderine teşekkür ettiği aktarılan Erdoğan, “Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının güvenliği konusunda gereken tüm önlemleri aldığımıza emin olabilirsiniz. Türkiye’de yaşanan bu talihsiz olaylara rağmen sizinle daha önce planladığımız ülkelerimiz arasında ilişkilerin normalleşmesi sürecinin de ikili görüşmede devam ettirmeye hazırız” dediği aktarıldı.
AĞUSTOS’TA YÜZYÜZE GÖRÜŞECEKLER
İki lider Ağustos ayının ilk haftasında yüz yüze görüşme konusunda mutabık kaldı. Konu ile ilgili olarak Kremlin’in resmi sayfasından yapılan açıklamada, görüşmenin Rusya’nın inisiyatifi ile gerçekleştirildiği belirtildi.