bir-ayda-56-bin-esnaf-isyerine-kilit-vurduMahmutlar’da sezonun başlamasında sonunun ne olacağı belliydi. Mahmutlar’daki önemli Caddelerde iş yerlerini kapatan esnaf sayısı yüzlerce sayıya ulaşırken sezonun bitmesiyle birlikte esnaf borcundan dolayı kara kara düşünmeye başladı.
Büyük umut bağladığı sezondan umduğunu bulamayan esnaf borç batağından kurtulamıyor. Bankalardan aldığı krediyi sezonda öderim umuduyla suni teneffüsle yaşayan esnaf sezon bitince ne yapacağını şaşırdı. Birçok esnafın borcundan dolayı Cezaevine gitme durumu ile karşı karşıya olması ve şu anda Alanya dan 15 esnafın cezaevinde olması Esnafın ne kadar zor durumda olduğunun bir göstergesi haline geldi.
ESNAF OLMAK KABAHAT Mİ?
Mahmutlar’da turizm sezonunun son günlerinin yaşandığı şu günlerde esnaf kan ağlıyor yorumları yapılıyor. Otellerdeki Turist sayısı ile kazanç hesabının bir birini tutmadığını dile getiren esnaflar kalitesiz Rus turistler esnafa hiçbir şey vermiyor. Görselde Turist var karda hiç yok. Bir Top dondurmanın hesabını yapan pazarlık eden bir poğaçayı bile pazarlık ederek alan turistten ne beklenir. Kira ödeyemedik. Vergiyi ödeyemedik. Çeklerimiz icrada Hapis yatmak istemiyoruz. Esnafı düşünen kimse yok mu esnaf olmakla suç mu işliyoruz. Kabahatimiz esnaf olmak mı” dediler.
‘ESNAFIN DURUMU VAHİMLEŞİYOR’
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir de, şu anda 15 kadar Alanya esnafının borcundan dolayı cezaevinde olduğunu belirterek “Taahhüt veren esnaf çok. İleriki tarihlerde taahhüdü yerine getiremeyen ve cezaevine giren esnaflar olacak. Çünkü sezondan beklentiler çoktu ama maalesef umulan olmadı. Para harcayan turist yok. Şehir merkezindeki esnaf kiralardan dolayı daha da kötü durumda. Geçen seneki kirasını ödeyemeyenler dahi var. Hesabını, kitabını güzel yapan ayakta duruyor ama yapamayan zor durumda. İşi bırakacak, iflas edecek olan esnafımızın sayısı giderek artıyor” diye konuştu.