nuri_demir_den_kampanyaya_davet_h5436_899bbAlanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkaı Başkanı Demir, “Alanya esnafı bu sezon iyi bir iş yapsa da, geçen sezondan kalan borçları yüzünden, kendilerini kurtaracak durumda değil” dedi.
Kötü geçen 2016 yılı turizm sezonundan çıkışlar arayan esnaf, umudunu 2017 yaz sezonuna sakladı. Rusya ve Türkiye ilişkilerinin düzelmesinin ardından esnafın morali yerine gelse de, meraklı sezon bekleyişi sürüyor.
OLUMSUZ BADİRELER ATLATTIK
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, esnafın ve Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma ilişkinaçıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ekonomisini bozmaya çalışan birçok ülke olduğunu ve yaşanan olumsuzlukların turizmi ve esnafı  etkilediğini söyleyerek, “Türkiye eski normal haline dönüp de osmanlı gibi bizi ezer, diye düşünen ülkeler de var. Türkiye’nin üzerinde her türlü sıkıntıyı yaratmaya çalışıyorlar. Esnafımızın da bütün beklentisi bu sezonun verimli ve güzel geçmesi. Esnaf iyi olursa Alanya ekonomisi de  iyi olur. Şuanda hakikaten bir huzursuzluk var. Geçen sene yaşanan olaylar olsun, terör olsun birçok olumsuz badireler atlattık. Tabi bu en çok da turizm olan yerlere yani buraya yansıdı.” diye de ekledi.
DIŞ DEVLETLER TURİST GÖNDERMEK İSTEMİYOR
Alanya’daki esnafların sezondan hem endişeli hem de umutlu olduğunu söyleyen Demir, “Esnaflarımız turizmin iyi olmasıyla birlikte sezonun gelmesini bekliyorlar. Özellikle terör saldırılarının yaşanmamasını istiyoruz. Dış devletler Türkiye’ye savaş açmış durumda. Ve hiçbir dış devlet Türkiye’ye turist göndermek istemiyor. Böyle olunca da esnaflarımız olsun, sezondan para kazanan diğer vatandaşlarımız olsun bir tedirginlik içindeler. Ama bu sene Rusya’dan turist bekliyoruz”dedi..
RUS TURİST ALANYAYI DOLDURACAK
Demir “ALTAV’ın da yönetim üyesi olarak, geçen gün yaptığımız görüşmelerde Avrupa’dan turist gelecek ama Alanya’ya fazla bir oran düşmeyeceğini düşünüyoruz. Ama Ruslar yine Alanya’mızı dolduracaklar. Esnafların sezonda iyi bir iş yapmakla kendilerini kurtaracak durumları malesef yok. Bu durumun geçen seneyle de bir bağlantısı var. Esnaflarımızn çoğu geçen seneki kiralarını bu seneye aktardı. Kimisi dükkanını kapattı, kimisi de taahhüt verdi. Şuanda cezaevinde 60’ın üstünde esnaf var. Tabi sadece benim odamın değil, pansiyoncular odasının ya da ticaret odasından da var. Zaten Alanya’da sezon 12 ay değil, sezon nihayetinde 5-6 ay sürüyor. Bunun 3 ayı verimli geçiyor. 3 ayda da esnaf cezaevinde yatırsa ne dükkan kirası ne evinin kirasını ödeyip ailesini geçindirebilirler. Onun için inşallah turizm iyi geçer, sadece Rusya değil Finlandiya, Belçika ya da İngiltere’den de müşteri gelmesini temenni ediyoruz. ALTİD ve ALTAV’da var gücüyle çalışıp fuarlara katılıyorlar. Biz de oda olarak destek veriyoruz. İnşallah esnaflarımız da bu sezonu sıkıntısız geçirir.” dedi.
‘ESNAF BUNALMIŞ DURUMDA’
Esnafın bunalmış durumda olduğunu söyleyen Demir, “Belediyemiz tarafından esnafımızın üstüne çok gidilmiyor. Biz de belediyeye zaten esnaf bunalmış durumda siz de ceza keserseniz esnaf bu sefer iyice bunalacak diyerek sorunlarımızı dile getiriyoruz. O kadar çok kanun var ki esnaf hangisine uyacağını şaşırıyor gerçekten. Kanunlara göre bazılarının önünde duruyoruz. Esnafın yanında bizler oda başkanları olarak birlik olup Ankara’ya kadar gittik. Bunun sebebi de esnaf bu kanunlarla bunalmasın, sıkılmasın diye. Esnaflarımız için gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz.” dedi.