15032130_1146147122130358_4760488045413116409_nAlanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin KOSGEB kredisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şahin “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB), KOBİ’lere yönelik “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği Programı” başlattı” dedi.
KOSGEB VERİ TABANINA KAYIT ŞARTI
Şahin “Planlanan programdan faydalanmak isteyen üyelerimizin KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve KOBİ beyannamelerinin güncel olması gerekiyor” dedi. Şahin “En son gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararı açıklayan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım da piyasalardaki nakit sıkıntısını rahatlatmak amacıyla kredi garanti fonunun kefaletiyle bir kredi hacmi oluşturulduğunun; ayrıca KOSGEB aracılığıyla verilecek destekler ile KOBİ’ler, küçük işletmeler, esnaflar, orta ölçekli işletmelerin de destekleneceğinin müjdesini verdi. Program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 50 bin TL, bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanının üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde faizsiz olacağı açıklandı” dedi.
‘BAKAN IŞIK’TAN TALEPTE BULUNMUŞTUK’
Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:  “Geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Ankara’da gerçekleştirdiğimiz bir dizi temaslar kapsamında dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile yapmış olduğumuz görüşmede KOSGEB’in desteklerinin genişletilmesi ve özellikle en son 2009 yılında uygulanan İşletme Sermayesi Kredi Faizi Desteği Programı’nın başlatılması ile ilgili talebimizi iletmiştik. İçinde bulunduğumuz ekonomik süreçteki en büyük sorunlarından birisi olan finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerinde kredi faizleri ile ilgili işletmelerin yaşadığı finansal sorunların giderilmesine katkı sağlayacak olan KOSGEB desteğinin kısa bir zaman içerisinde başlayacak olması üyelerimiz adına bizleri çok sevindiren bir gelişme olmuştur. Ülkemiz genelinde kaç kişinin bu destekten faydalanabileceği bilinmemekle birlikte KOSGEB’ in bu desteğinden faydalanmak isteyen üyelerimizin en kısa sürede KOSGEB veri tabanına kayıtlarını yaptırmaları, kayıtlı olan üyelerimizin ise güncelleme işlemlerini gerçekleştirmeleri büyük önem taşıyor. Üyelerimiz, odamız hizmet binasında hizmet vermekte olan KOSGEB Temsilciliği’nde işlemlerini yaptırabilir. Konu ile ilgili gelişmeleri saygıdeğer üyelerimiz ile paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.