Yüce Allah Kuran-ı Kerimde İnfitar suresinin altıncı ayeti kerimesinde :
 “Ey insan, İhsanı bol Rabb’ine karşı seni aldatan nedir?” diye soruyor.
 Solmayacak sandığın güzelliğin mi ? yaşlanmayacak sandığın gençliğin mi ? Kaybetmeyeceğini umduğun makamın mevkin mi? Bitmeyecek sandığın servetin mi? Oysa kabristanlıkları gezsen görürsün ki kabristanlıklar bir zamanların en güzel en bahadır gençleriyle, bir zamanların  Karun gibi zenginleriyle, bir zamanların şöhretleriyle müdürleriyle, amirleriyle, ağalarıyla paşalarıyla doludur.Bu durum insanın ve sahip olduğu şeylerin faniliğinin en büyük ibretidir.
 Ey insan, bir damla sudan yaratıldığını unutur da Rabbine karşı nasıl böbürlenir de şükürsüz yaşarsın.
Güneş ,ay ,yıldızlar, ciğerimize çektiğimiz hava, ormanın yeşili, denizin mavisi, kuşların cıvıltısı, suyun şırıltısı, gökkuşağının yedi rengi, göz ve damak zevkimize uygun ürünler daha neler neler….. hepsini Allah vermedi mi?
“Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız saymakla bitiremezsiniz. Şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Nahl Suresi:16)
 Hiç düşündünüz mü bunca ikramlar neden hizmetimize sunuluyor? İnsan dünyada gezsin tozsun eğlensin hevasının istediğini yapsın diye mi?
  “Bizim sizi boş yere, bir oyun ve eğlence olarak yarattığımızı ve sizin gerçekten bize döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minun: 115)
 Ey insan,  Allah insandan (ihtiyacı olmamasına rağmen) ne ister biliyor musun?
Sayılamayacak kadar çok nimetler yarattığı için ihtiyacı olmamasına rağmen insanın kendisine teşekkür etmesini ister. Doğum- ölüm arası aralıksız rızıklandırıldığınız için hayatınızın her saniyesine hükmetmek ister.
  Hayatınızın her karesinde kendisinin emir, yasak ve tavsiyelerine müracaat etmenizi ister… Bunu da Kur’an’dan ve sevgili peygamberimizin hadislerinden bulabilirsiniz…
İnsanın yeryüzünde en mutlu ve adaletli bir şekilde nasıl yaşayacağını aklını Allahtan alan ve meniden yaratılan insanoğlu mu daha iyi bilir yoksa her şeyi muntazam yaratıp insanın hizmetine sunan Allah mı daha iyi bilir?
 Ey insan! İhsanı bol Rabb’ine karşı seni aldatan nedir?
Ey İnsan şunu hiç unutma, ölmeden Allah’ın emirlerine uymasan da öldüğünde mecburen uyacaksın
Cesedinin yıkanacak olması Allah’ın emriyledir.
Beyaz bir kefene dürülecek olman  Allah’ın emriyledir.
 Kılınacak cenaze namazın Allah’ın emriyledir.
Defnolunacak olman Allah’ın emriyledir.
maalesef sadece cansız bedenin senin iraden dışında  Allah’ın emrine itaat edecek olursa (Allah’u âlem) İşin en üzücü yanı  bu olmaz mı?