Mahmutlar, Ali Çelik döneminde bir ilk daha yaşadı. 37 yıllık Mahmutlar Belediyesinde ilk defa bir belediye başkanının faaliyet raporu onaylanmadı. Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’in 2010 yılı faaliyet raporuna CHP’li İbrahim Sayar, Murat Can, MHP’li Mehmet Çatal, Hüsamettin Sarısoy, AKP’li Abdullah Pişkin, Emre Şekerci ve Erdal Uslu red oyu vererek tarihi bir oya imza attılar. Ali Çelik’in faaliyet raporuna oy verenler MHP’li Ahmet Cebeci, CHP’li Mustafa Şimşek, Mustafa Gezen, Hasan Kısa oy verirken, Ali Çelik kendi kendine oy verdi. 2010 yılı faaliyet raporu 7 red ve 5 evet oyu ile meclisten geçmemiş oldu.
BUNDAN SONRA NE OLACAK?
2005 yılında yürürlüğe giren 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 26. maddesinde şu açıklamalara yer verilmiş; “Belediye başkanınca meclise sunulan bir önceki yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse, yetersizlik kararıyla görüşmeleri kapsayan tutanak, meclis başkan vekili tarafından mahallin mülkî idare amirine gönderilir.
Vali, dosyayı gerekçeli görüşüyle birlikte Danıştaya gönderir.
Yetersizlik kararı, Danıştayca uygun görüldüğü takdirde belediye başkanı, başkanlıktan düşer” ibareleri yer alıyor.
Red oyu veren meclis üyeleri niçin red verdiklerinin gerekçesini meclis katibine şu sözlerle yazdırdılar;
AKP’li Abdullah Pişkin  ve MHP’li Mehmet Çatal, “2010 yılı denetim komisyon raporu ve 2010 yılı faaliyet raporu hakkında belediye meclisine sorduğumuz sorulara gerekli ve yeterli cevaplar alamadığımızdan dolayı red verdik” dediler.
AKP’li Erdal Uslu red gerekçesine, “Raporda yer alan iddiaların açıklanamaması için red verdim” dedi.
AKP’li Emre Şekerci gerekçesi için, “Denetleme komisyonunun vermiş olduğu karara istinaden red verdim” dedi. CHP’li Murat Can ve İbrahim Sayar, “Komisyon kararımızdaki açıklamalar” derken, MHP’li Hüsamettin Sarısoy, “Denetleme komisyonu raporu doğrultusunda red verdim” dedi.
Meclis sonrası Belediye Başkanı Ali Çelik, Mahmutlar Post gazetesi sahibi Mesut İlhan’ın rapora verilen red oylarıyla ilgili sorularına Çelik, “Faaliyet raporumda yazılan tüm maddelerin arkasındayım. Hepsinin belgesi var. Bundan sonraki sürecin ne olacağını hep beraber görüp yaşayacağız” dedi.
KOMİSYON VE ENCÜMEN SEÇİMLERİ YAPILDI
Nisan meclisinde komisyon ve encümene 2 adet meclis üyeleri seçimleri yapıldı. Encümen üyeliklerine CHP’li İbrahim Sayar, (11 oy) ve AKP’li Abdullah Pişkin (7 oy) seçildi. Mustafa Şimşek sadece 4 oy alarak encümen seçilemedi. Plan bütçe komisyonluklarına CHP’den İbrahim Sayar, Mustafa Gezen, Mustafa Şimşek, Ak Parti’den Erdal Uslu, MHP’den Hüsamettin Sarısoy seçildiler. İmar komisyonuna CHP’den Mustafa Gezen, Hasan Kısa, Murat Can, MHP’den Mehmet Çatal, Ak Parti’den Emre Şekerci seçildiler. Meclis başkan vekilliğine Mustafa Gezen, 2. başkanlığa MHP’li Ahmet Cebeci seçildiler. Meclis katipliğine AKP’li Emre Şekerci ve Mustafa Şimşek seçildiler. Meclis ile ilgili diğer haberler haftaya en ince ayrıntısı ile birlikte Mahmutlar Post Gazetesi’nde bulabilirsiniz.