Göktepe birlik oldu

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » Göktepe birlik oldu
Paylaş
Tarih : 26 Aralık 2017 - 10:37

goktepeMahmutlar’ın kuzeyindeki ilk belde olan Göktepe’de yapılmak istenen HES projesi hiç bir gerekçe göstermeden 3’üncü kez iptal oldu. Yöre halkı projenin geçici olarak değil, tamamıyla iptal olana kadar rahat etmeyeceklerini vurguladı.

20 Aralık’ta yapılması planlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) halkın tanıtım toplantısı çeşitli aralıklarla üçüncü kez iptal oldu. Eski adı “Fariske” olan Göktepe Deresi’ne daha önce iki HES projesi inşa edildiğini belirten yöre halkı, “Üçüncü bir HES projesine izin vermeyeceğiz, her türlü hukuki mücadelemizi çok yönlü bir şekilde sürdüreceğiz” diyor.

HES 10 BİN KİŞİYİ OLUMSUZ ETKİLEŞECEK

“Sularıma Dokunma” platformu adı altında bir araya gelen ve “Göktepe Deresi’nde HES istemiyoruz” diye imza kampanyası başlatan yöre halkı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve DSİ Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vererek bölge ve bölgedeki su kullanım alanı ile ilgili bilgi istemişlerdi. Yöre halkının tek geçim kaynağının tarım ve hayvalcılıktan kazandığını hatırlatan vatandaşlar,  “Bölge birinci sınıf tarım alanlarıyla kaplı. Göktepe ve Esentepe özellikle elma rekoltesi açısından çok önemli bir yer. Tarım alanları, elma bahçeleri bu dereden sulanıyor. HES inşaatı içme suyunu yok ettiği gibi sulama suyunu da yok edecektir. Köylüler, projenin 10 bin kişinin hayatını olumsuz etkileyeceğini üçüncü bir HES inşaatına izin verilmemelidir” diyor.

ÇED DOSYASI HATA DOLU

Ketir HES projesiyle ilgili yöre halkına tanıtım yapmak için dosya hazırlayan yatırımcı firmanın ÇED dosyasında eksiklikler olduğu ortaya çıkmıştı. Tarihi Fariske Kalesi’nin bulunduğu bölgeye yakın bir alanda inşa edilmek istenen HES projesinin kapsayacağı alan, yerleşim ve tarım alanı olarak kullanılıyor.

DSİ HES ŞİRKETİNİ UYARMIŞTI

Projeyle ilgili görüş istenen DSİ Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanlığı da, Ketir HES ile ilgili hazırlanan raporda detaylı bir işletme çalışmasının bulunmadığına dikkat çekerek, “Ayrıca genel vaziyet planında santral binası ile yükleme havuzu yanlış gösterilmiştir” uyarısında bulunmuştu. DSİ ayrıca Göktepe Belediye Başkanlığı’nın da projeyle ilgili endişeleri bulunduğuna değinerek, ilgili şirketin belediye ile iletişime geçmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Haber; Antalya Körfez

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Sıddık Uyar Muhtar adayı
Sıddık Uyar Muhtar adayı

Mahmutlar’da muhtar adayları artmaya başladı. Muhtar Ahmet Top, Hülya Demir, Ali Özdemir, Muhiddin Çatar’dan sonra Mahmutlar Yayla Yolu üzerinde

İmamlar’dan Çanakkale programı
İmamlar’dan Çanakkale programı

Mahmutlar’da bulunan İmamlar eşliğinde  ‘Şehitlerimiz ve Gazilerimize vefa’ programı Mahmutlar Cumhuriyet Camisinde 18 Mart 2018

Güney görevden alındı
Güney görevden alındı

2014 yılından bu yana Büyükşehir Koordinatörü olarak mesai yapan Hüseyin Güney’in görevine İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda