ayseKâinatımız müthiş bir denge ve sistem üzerine kurulmuştur… Vücudumuz da öyle. Bir ‘ FİZİK’ ve ‘RUH’ bedenimiz, DENGEMİZ var. İkisinin de birbirini desteklemesi gerekiyor. Mesela kendimizi kötü hissettiğimizde ya da moralimiz bozuk olduğunda, bazılarımız yemek yiyemezken bazılarımız da çok yemek yer. Çok yersek kilo alırız, az yediğimizde ise kilo veririz. ( İlerleyen yazılarımızda kilo konusu üzerinde önemle duracağız.) Yani hasta olmadan yaşamak için BEDEN kadar RUH sağlığımızda çok önemli. Vücudumuzu içeriden doğru besler ve temizlersek, dıştan yine doğru besler, korur (kremler, sabunlar, deterjanlar ) ve temizlersek, yeterince temiz su içersek, iyi uyur, günde en az 20 dk. egzersiz veya yürüyüş yaparsak çok faydasını görebiliriz.
Beden zaten kendini böbrekler, akciğer ve karaciğer sayesinde temizliyor ancak RUHSAL ÇÖPLERDEN bir türlü arınamıyoruz, bunun için bir uzmana ihtiyacınız yok, tek başına yapabilirsiniz. Güzel bir müzik dinleyebilir biri ile güzel bir sohbet edebilir ya da rahat bir yere oturup gözlerinizi sabit bir noktaya odaklayabilirsiniz. beynimiz elektrik üreten bir makinadır ve şuurlu iken sn. de 12 beta dalgası yayıyor. 12’nin altına indiğinde ALFA ‘ya yani sakinliğe geçiyor ve bu sakinliğe ihtiyacımız var çünkü beyin o zaman mükemmel çalışıyor. Şöyle yapabiliriz: Odayı sık sık havalandırın ya da güzel bir manzarada, rahat bir şekilde oturun ve gözlerinizi sabit bir yere dikin, sonra gözlerinizi yukarı çevirin 10 sn. kaşlarınızın arasından yukarı bakın. Derin bir nefes alıp gözlerinizi kapatın. Gözleriniz kapalı iken sol tarafa bakın ve olumlamalar yapın ; ‘Kendimi seviyorum. Zihnim berrak. Ben iyi bir insanim, faydalı bir insanım, mükemmel değilim, kimse değil… Elimden gelenin en iyisini yapmayı seçiyorum. Kendimi her halimle kabul ediyorum ve huzur içindeyim. ‘’ gibi.. Beyin bu sakinlik halinde daha iyi çalıştığı için telkinleri almaya daha uygun hale geliyor. Gün içerisinde kendinize 15 dk. ayırıp bu şekilde rahatlayın ki, ŞARJ olun.
Ve… UYKU; Uyku ihtiyacı yaşa göre değişiyor ancak KALİTELİ UYKU ’nun tanımı tek. Yatınca kolayca uykuya geçmek, sık sık uyanmamak sabah ise dinlenmiş halde kalkmak. Eğer 10 saat uyuduktan sonra yorgun uyanıyorsanız, bu kaliteli uyku olmuyor. Kaliteli uykunun da belirli şartları var. Birçoğumuz akşam yatmadan öne uyun uzun televizyon izliyor, bilgisayar başında kalıyor ya da oyun oynuyoruz ve daha da acısı, buna çocuklarımızı da ortak ediyoruz. Ekranlardan gelen ışık ve radyasyon uyku kalitemizi bozuyor. Oysa biz gece uyuyup dinlenen sabah güneş ile kalyan canlılardık… Uyumadan en az bir saat önce bu ‘’uyaranları’ kesmek ılık bir duş almak, yatağa girip belki biraz kitap okumak ya da loş bir ışıkta sakin bir müzik dinlemek, rahatlamak gerekiyor. İdeal olan gece 22:00 – 23:00 Da yatıp sabah güneşle uyanmak… UYKU hem ZİHİNSEL hem de FİZİKSEL açıdan dinlenme zamanıdır. İyi uyuyamayan insanın stresi artar, stresle baş etmede güçlükler yaşayabilir. Stres, adrenalin ve kortizol hormonlarını artırır. Kortizol da kan şekerini yükseltir ve ‘YAĞ’ yapar. Kaliteli uyku aynı zamanda ruhumuza da iyi gelirken sindirim, bağışıklık, dolaşım ve sinir sistemi üzerinde müthiş etkisi vardır. Ne diyordu Mandıra Filozofu filminde ‘ben çalar saat sevmem, erken yatarım vücudum kendini gerektiği zaman uyandırır.’ Kaliteli uyku o kadar önemli ki uykuda vücudumuz yine çalışır ve ‘ONARILIR’. Çocuklarımızın büyüme hormonu uykuda salgılanır.
Hasta olmadan yaşamak için sigara ve alkolün kabul edilebilir bir tarafı var mı? Alkol bir zehirdir. Karaciğer ve tüm sistemimize zarar verir. Belki belli aralıklarla bir kadeh kabul edilebilir. Her gün alkol alıyorsanız karaciğeriniz onu temizlemek, su ile seyreltip vücuttan atmak için sürekli çalışıyor demektir. Eğer sigara içiyorsanız ve bunun için de C vitamini ağırlıklı beslenmiyor ve bir ‘gıda takviyesi’ almıyorsanız, Çernobil’ i uzakta aramayın, çünkü içinizde demektir… ‘Biz ne düşünüyorsak oyuz’ DR Drauzro Varella ‘ ya göre ruh-beden ilişkisi tam bir koordinasyon içinde çalışıyor. Beyin verdiği komutları tüm hücrelere iletiyor. ‘hücre hafızamızı ‘ temizleyip, iyi ve güzel düşünceler yükleyerek hiç hasta olmadan yaşamak ise hayal değil…
Haftaya görüşmek üzere sevgi ve sağlıkla kalın…