Mahmutlar halkının kafası karıştı. Bir parka isim verilirken bir oyun bile büyük hükmü varken faaliyet raporu oylamasında 7 red oyuna karşı 5 evet oyu çıkmış ve faaliyet raporu onaylanmış oldu. Mahmutlar halkı bir birine şu soruyu sormaya başladı 7 mi büyük 5 mi?
Mahmutlar Belediye Meclisi, Nisan oturumunu Ali Çelik başkanlığında gerçekleştirdi. Çelik’in bir yıllık sürede yaptığı hizmetleri içeren 2010 Yılı Faaliyet Raporu’nu masaya yatırıldığı toplantıda rapora partililerinden sadece Mustafa Gezen, Mustafa Şimşek, Hasan Kısa ile MHP’li Ahmet Cebeci olumlu oy verdi.
CHP’li üyeler Murat Can ve İbrahim Sayar ile MHP’li ve AKP’li üyelerin toplam 7 ‘Ret’ oyu ile faliyet mecliste reddedildi. Üyeler “Komisyon kararlarına istinaden faaliyet raporunu reddettik” diye açıklama yaptılar. Belediye başkanının görevden alınması için Mahmutlar belediyesinin 9 meclis üyesinin faliyet raporuna red oyu vermesi gerektiği belirtiliyor.
BELEDİYE KANUNU ŞÖYLE DİYOR
Başkanın faaliyet raporu 7 red oyuna karşı 4 + 1 evet oyu ile meclisten geçer. Burada yetersizlik oyu alabilmesi için meclis üye tam sayısının 3/4\’nün oyunun red olması gerekir ki, Meclis üye tam sayısına Belediye başkanı dâhildir. Meclis üyesi sayısı 11 kişi 1 de başkan 12 kişi. 3/4 oranı da 9\’a tekâmül eder. 5393 sayılı Belediye Kanunu, faaliyet raporunun denetimi konusunda belediye başkanını meclise karşı korumuştur. Çünkü 1580 sayılı Belediye Kanunu yetersizlik işlemini, meclis üye tam sayısının 2/3 çoğunluğunun oyuna bağlamıştır.
Başkanın faaliyet raporu bu kanun maddesine göre onaylanmıştır. Onaylanmaması için 9 meclis üyesi oyu gerekmektedir.