11149485_10153192275265435_968858017391080109_n-625x3301-625x330CHP İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Can Karagöz, “AKP aksini iddia etse de, yeni sözde anayasa ile rejim değiştirilmek isteniyor ama CHP buna izin vermez” dedi.
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Mehmet Can Karagöz, “İnanmadığın bir şeyi savunmak zordur, o halde hükümetin Başkanlık Sistemi savunmalarına karşı biz de cevap verelim” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın TBMM’de yaptığı konuşmada, “Biz makam meraklısı değiliz, yeni dönemde başbakanlık olmayabilir” sözlerini değerlendiren Karagöz, “Cumhurbaşkanı yardımcılığı bir makam değil mi, maaş almayacak mı, makam arabası almayacak mı, yemin etmeyecek mi? Edecek. Başbakanı 1 iken 2’ye çıkarıyorsunuz, makamın sayısını artırıp bir de ‘Makam meraklısı değiliz’ diyorsunuz” dedi.
‘ATATÜRK BÖYLE TAKİP EDİLMEZ’
AKP‘nin “Biz Atatürk Anayasası’na dönüş yapıyoruz” diye savunma yaptığını belirten CHP’li Karagöz, “Atatürk bu ülkeye demokrasiyi kazandırmak için çalışırken daima ileri gitmeyi hedefliyordu. Atatürk’ü takip etmek istiyorsanız geriye dönmeyi değil, ileri gitmeyi hedefleyin” diye konuştu. AKP’lilerin, Meclis TV’nin rutin olarak haftanın üç günü yayın yaptığını, Pazartesi o yüzden yayınlanmadığını açıkladığını ifade eden Karagöz, “Çünkü TBMM haftanın 3 günü toplanır. Ocak sonuna kadar Meclis’i hafta sonları çalıştırma kararı almanız da mı rutin? Bu kadar önem veriyorsanız, Meclis TV’nin yayın yapmasına da hemen karar verebilirdiniz” dedi.
‘HEDEF REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR’
AKP’nin, “Siyasette vatandaş hiç hata yapmadı, onlara güvenmek lazım” dediğini dile getiren CHP’li Karagöz, “Şu anki HSYK’nın yapısını referandum ile halk belirledi. O zaman neden yeniden değiştirmeye çalışıyorsunuz, güvenmiyor musunuz?” diye sordu. Yeni sistemin bir hükümet değişikliği olduğu iddialarını da değerlendiren Karagöz, “Bu bir rejim değişikliğidir. Bugüne kadar tüm kararlar TBMM çatısı altında alınmıştır, Çankaya’ya yalnızca onaylanmaya gitmiştir. Siz TBMM dışında bir yerde karar almaya çalışıyorsanız bu açıkça rejim değişikliğidir” dedi.