KARGICAK’TA BETON KENTE Mİ DÖNÜŞECEK?- ENDER KARACA

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Ender Karaca » KARGICAK’TA BETON KENTE Mİ DÖNÜŞECEK?- ENDER KARACA
Paylaş
Tarih : 18 Nisan 2011 - 16:08
Ender KARACA

Önümde 25 Ocak 2011 tarihinde yayınlanan yerel bir gazetenin Kargıcak Belediye Başkanı Sayın Zihni Asiltürk’ün Kargıcak’ta uygulanacak olan İmar Planı ve Revizyonu nedeniyle Kargıcak’ın beton kent haline dönüşmesinin engelleneceği,

Bunun yanında başkan Sayın Zihni Asiltürk ile Belediye Meclis Üyesi Sayın Hasan Vahaboğlu’nun İspanya’ya gideceklerini ve bu yerlerdeki turistik kentlere ait düzenlenen imar planlarını yerinde görecekleri yine aynı haberde yer almıştı.

Öncelikle turistik yörelerdeki imar planlarında öncelikli olarak İspanya’nın sınıfta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İspanya’nın h emen hemen tüm turistik sahil kesimleri yıllar önce betonlaşmaya teslim olmuştur.

Hal böyle iken sayın başkan ile meclis üyesinin İspanya değil, Kuzey Avrupa’nın örneğin; Kuzey Almanya’daki turistik sahil kentlerine gitselerdi daha iyi olurdu.

Çünkü oralardaki imar planları örneğin; o kentin tarihi ve doğal güzelliklerini aynen muhafaza etmek kaydıyla yaklaşık bir asır önce yapılmıştı.

Yapılan imar planları insan odaklı ve kamu yararını her zaman ön plana almıştı.

Öyle bizde olduğu gibi, “Yağma Hasan’ın böreğine” benzer bir şekilde imar planlarında her türlü değişiklik yapılarak çıkarcı çevrelere o yöreler teslim edilmemişti.

Şimdi gelelim Kargıcak’a.

Doğal güzelliklerin betonlaşmaya teslim edildiği bu yörelerde elde yalnız Kargıcak’taki doğal güzelliklerin kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şimdi çıkarcı çevreler dört gözle bu beldeyi “rantiyenin şantiyesi” haline getirilmesini beklemektedirler.

Bunu önlemek için alınacak başka önlemlerle birlikte Kargıcak Belediyesi’nce uygulanacak olan imar planı revizyonunun bir an önce uygulamaya geçilmesi yerinde olur görüşündeyiz.

Bununla birlikte çağdaş bir kentleşmeye ait imar planlarının yapılması da ayrı bir uzmanlık dalıdır.

Unutmayalım, Kargıcak beldesi “ucube” bir kentleşme modeli olan Mahmutlar beldesine hiçbir zaman benzemesin.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

NEREDEN NEREYE
NEREDEN NEREYE

Cumhuriyetle birlikte hız kazanan aydınlanma dönemine en büyük katkıyı devlet kendi eliyle yapmıştı. Hem sanayide, hem eğitimde, hem sanatta,

GELİR DAĞILIMINDA YAŞANAN ADALETSİZLİK
GELİR DAĞILIMINDA YAŞANAN ADALETSİZLİK

Bizim gibi üretim yerine tüketime ağırlık veren toplumlarda gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik gün geçtikçe giderek büyüyor. Bu konuda

YAŞAMA DAİR BİR HİTİT DUASI
YAŞAMA DAİR BİR HİTİT DUASI

Yaşam, sadece bir döngü. Bundan iki bin yıl önce yazılmış bir yazı, zannedersin bugünü anlatıyor. Yaşam, aynı zamanda bir SANAT, yaşamasını