filizDikkat ediyorum etrafa bir suçlama bir suçlama. Kendimizden başka her şey her kes suçlu! Önce evindeki yakının suçlu sonra komşun daha sonra yöneticin,  olmadı reisi cumhurun suçlu.
Oysa bununla ilgili bir hadis vardır; “her millet hak ettiği şekilde yönetilir.”
Milletin oluşumu sadece tek bir kişiyle başlar. Bir kişi iki kişi üç kişi derken, kişilerin toplamı toplumu, toplumun toplamı da milleti oluşturur.
Bu sebeptendir ki topluma ve millete katkı olmak istiyorsak, hizmet etmek istiyorsak, faydalı olmak istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız. Kendimizi iyileştirip, ahlaklı ve erdemli olmaya gayret etmeliyiz.
Bu duruma uygun bir hikaye anlatmak istiyorum;
Kocası olmayan yaşlı bir kadın evde tereyağı yapıp bakkala satarmış. Ve günlük olarak bakkala teslim edermiş. Ancak bakkal tereyağını hiç tartmazmış. Bir zaman sonra aklına bir şüphe düşmüş ve kadının getirdiği tereyağı tartmaya karar vermiş. Bir kg olarak aldığı tereyağın aslında dokuz yüz gr olduğunu görünce çok sinirlenir. Ve ertesi gün kadın dükkana gelince bakkal;
-Bir daha senden tereyağı almayacağım. demiş
Yaşlı kadın üzülerek;
-Efendim bir yanlışım mı oldu?
Bakkal;
-Senin bana verdiğin yağ dokuz yüz gr geldi ayıp değil mi bana bu yaptığın? demiş
Ve kadın şöyle cevap vermiş;
– Efendim benim terazim yok daha önce sizden 1 kg şeker almıştım onu tartı olarak kullanıyorum.  Demiş ve bu konuşmanın üzerine bakkal utancından ne yapacağını şaşırmış!
Tıpkı bu hikayede olduğu gibi. Çoğu insan kendi yaptığı yanlışların farkında olmaksızın sürekli etrafta yanlış arayıp konuşmaktan öte gidemiyor, gitmiyor. Böyledir işte dünya ne ekersen onu biçer kime ne verdiysen onu geri alırsın.
Bu minvalde düşünürsek artık bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmedi mi?  Bir yerlere iyilik yapmak, vermek, hizmet etmek aslında sadece kendinize vermektir.
Önce ahlaklı, erdemli, vicdanlı olmayı öğrensek… ne kazanırız, hiç düşündük mü?
Ne diyor Mevlana Hazretleri; “Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin”
Ne mutlu o güzel günlere yürümesini bilene ve milletine ülkesine hizmet edene.