KESTEL’DE BETON KENTE Mİ DÖNÜŞECEK?- Ender KARACA

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Ender Karaca » KESTEL’DE BETON KENTE Mİ DÖNÜŞECEK?- Ender KARACA
Paylaş
Tarih : 11 Nisan 2011 - 18:44
Ender KARACA

Anımsıyorum, iki sene önce Kestel Belediye Başkanlığı’na ikinci kez tekrar seçilen Sayın Adem Murat Yücel’i, Mahmutlar Post Gazetesi’nin köşe yazarları olarak ziyaret ettiğimiz zaman sayın başkana bizzat ben “Aman dikkat edin Alanya’dan Mahmutlar’a gelirken doğanın bütün güzelliklerini elinde bulunduran bu kenti, rantiyenin şantiyesi haline getirmeyin ve bu doğa güzelliklerini aynen koruyun” demiştim.

Aradan iki sene geçti.

Ne zaman Alanya’ya gitsem yolumun üzeri olan ve Kestel’in içinden geçen ve Atatürk Caddesi’nin devamı olan ve bakımsızlıktan köstebek yuvasına dönen bu yoldan geçerken bu söylediğim tümceyi anımsarım.

Evet, Kestel beldesi de özellikle sahil kesiminden başlamak kaydıyla “yavaş yavaş ve sindire sindire” rantiyenin şantiyesi haline mi geliyor?

Evet, geliyor diyebiliriz.

Çünkü o güzelim doğal güzellikler yerle bir edilerek yerine duvarlarla çevrilmiş olarak ve günün moda deyimiyle rezidansların yapımına başlandığını görmekteyiz.

Bu ne demektir?

Bu yaklaşık 15–20 sene önce aynen Mahmutlar beldesinde uygulanan rantiyenin şantiyesi kavramıyla eşdeğer bir şekilde acaba sıra Kestel beldesine mi gelecek sorusu insanın aklına geliyor.

Bunu zaman gösterecek ama koşullar böyle giderse Kestel’de aynen Mahmutlar gibi beton kent haline dönüşecek.

Her ne kadar Kestel sahil kesimi Kestel Belediyesince kendi imkânları ölçüsünde düzenli bir şekilde yapılıyor ama sahilin karşı kesimini yapılan inşaatlar nedeniyle rantiyenin şantiyesi olarak görebiliriz.

Her zaman şu görüşü benimserim.

Bir kent yerleşim alanına açılırken var olan doğal güzellikler mümkün mertebe aynen korunarak insan odaklı ve kamu yararı baz alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması yerinde olur görüşündeyiz.

Yapılmadığı takdirde ne olur?

Aynen Mahmutlar gibi rant koşullarının egemen olduğu beton kent kimliğine bürünür.

Gerçi Kestel Belediyesi İçişleri Bakanlığı’nın 2009 yılında aldığı sınır tespit kararı ile Alanya Belediyesi sınırları içine katılması uygun görülmüş, ancak uygulamalara henüz geçilmemiştir.

Bunu neden dile getirdik?

Çünkü 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde bildiğimiz kadarıyla Kestel, Çıplaklı, Oba, Cikcilli ve Tosmur belediyelerinin tüzel kişilikleri ortadan kaldırılarak Alanya Belediyesi olarak seçimlere katılacaklardır.

Ancak 2014 yılında yapılacak yerel seçime daha 3 yıl var.

Bu 3 yıl içinde Kestel’i rantiyenin şantiyesi haline getirmeyelim ve var olan güzelliklerini koruyalım.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BENZEMEZ KİMSE BİZE
BENZEMEZ KİMSE BİZE

Şarkı sözü gibi bir başlık oldu, benzemez kimse sana tavrına hayran olayım. Çok güzel bir eserdir ve bu şarkının nakarat kısmını ezbere

UĞUR MUMCU’YU ANIYORUZ
UĞUR MUMCU’YU ANIYORUZ

24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’daki evinin önünde bir suikast neticesinde katledilen usta araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün

KARARSIZLIK VE KORKU
KARARSIZLIK VE KORKU

Bu haftada sizlerle, bana gelen bir yazıyı paylaşmak istiyorum; Aykırı profesör elinde bir fare ve kutu ile salona girdi. Öğrencilerin şaşkın