11125273_811065735638500_8353721361808957929_nALTSO Meclisi, ALTSO Turizm Meslek Yüksek Okulu (MYO) yapımını oybirliği ile onayladı. Başkan Şahin “2 bin öğrenci kapasiteli MYO’yu 2016’da öğretime açacağız” dedi.‘HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU’
ALTSO Turizm Meslek Yüksek Okulu sayesinde sektörün kalifiye eleman ihtiyacına uygun mezunlar yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirten ALTSO Başkanı Şahin, yıllık 2 bin öğrenci kapasiteli olacak ALTSO Turizm MYO’yu 2016 öğretim döneminde açmak istediklerini dile getirdi. Şahin “Devlet üniversitesinin katkılarını ileride çok iyi göreceğiz. Turizmciler sürekli her platformda kalifiye eleman sıkıntısından şikayet ediyordu. Turizmdeki en büyük eksiklik buydu. Turizmciler her toplantıda bunu gündeme getirdi. 20 yıl önce gerçekleşmesi gereken bir projeydi. Biz turizmcilerin talepleri doğrultusunda ALTSO Turizm Meslek Yüksek Okulu (MYO) için girişimde bulunduk. Liseyi bitirmiş, ihtiyaç sahibi çocuklarımızı alacağız, 2 yıllık MYO’da yetiştireceğiz. Gastronomi, garson, resepsiyonist, animatör, aşçı yamağı, kat görevlisi gibi her alanda eğitimler olacak. Turizmcilerin istediği her bölümü açacağız. Bu okulda 2 bin öğrenci öğrenim görecek. Üniversitede her yıl gerçekleşen personel toplantısına biz de katılmıştık ve bu sıkıntıyı dile getirmiştik. Toplantıda, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel sağolsun, ‘Harfiyatı ben yapacağım’ dedi. Cüneyt Darı ‘Başkanım projesini ben ücretsiz yapıyorum’ dedi. Aycan Fenercioğlu ‘Yapı denetimini ben ücretsiz yapacağım’ dedi. Ahmet Çavuşoğlu ‘Ben kumu, çakılı ücretsiz vereceğim’ dedi. Bir kaç müteahhit arkadaş daha aradı beni, “Bizim üstümüze ne düşer?” diye. Alanya hayırseverleriyle ünlü bir şehir. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da Allah razı olsun, ‘Ne kadar gerekirse aktarırız’ dedi. İnşallah hedefimiz 2016 Eylül ayında okulumuzu açmak” dedi.
‘EKONOMİYE AYLIK ARTI 28 MİLYON TL’
Şahin, Alanya Devlet Üniversitesi’nin kurulması sonrasında hedefin 40 bin öğrenci olduğuna dikkat çekerek, öğretim görevlileri ile yapılan değerlendirmede üniversiteye yıllık 100 milyon TL devletten çeşitli kalemlerde para geleceğini, 40 bin öğrencinin her birinin de aylık ortalama 700 TL harcaması halinde Alanya ekonomisine aylık artı 28 milyon TL gireceğini vurguladı. Kabaca bir hesapla, üniversitenin Alanya ekonomisine yıllık yaklaşık 400 milyon TL artı para getireceğini vurgulayan Şahin, bu rakamı verirken üniversitenin çeşitli projelerden elde edeceği gelirleri hesaba katmadığına dikkat çekti. Şahin, bu anlamda yapılacak diğer faaliyetlerle bu rakamın daha da artacağını umut ettiklerini söyledi. ALTSO Başkanı Şahin, hiçbir bedel talep etmeden mimari projeyi hazırlayan Mimar Cüneyt Darı ve Mustafa Yıldız’a, yapı denetim işlerini ücretsiz yapanAycan Fenercioğlu’na da teşekkür etti.