KISKANÇ BATI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KISKANÇ BATI
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2017 - 13:58
Sudi ÇANDIR

sudiKlasik alışkanlığımızdır “Komşular kıskanıyor yavrum arabaya bir tane nazar boncuğu tak. Çocuğun cebine üzerlik koy pek yağız oldu göz değer”

Sahibi olduğumuz her başarının bir şekilde kıskanılacağına inandığımız için ‘o başarıyla’ övünme hevesimiz hep kursağımızda kalır.

Başarı nedir?

Başarı üstesinden geldiğimiz işlerdir ama herkesin bir başarı tarifi vardır.

Başarının sonucu insanlar için iyi gelişecek diye bir kural yoktur.

Bir kiralık katil verilen görevi yapmışsa o görevi veren tarafından başarılı bulunur.

Elbette en büyük başarı insanların lehine ve yararına olan buluşları ve yenilikleri yapmaktır. Bizim bu konudaki bakış açımız diğer milletlere göre farklıdır.

Çocuğun verilen komutu hemen kavrayıp amcaya şeyini göstermesi ailece büyük bir takdir sebebidir.

İleride teşhirci olur mu olmaz mı bunu sorgulamayız.

Bir de sığ ve gülüp geçtiğim, tüm dönemlerde politikacıların söylediği “Bizi kıskanıyorlar” yalanıdır.

Diğer ülkeleri görünce bunun içinin ne kadar boş bir kavram olduğunu daha iyi anlıyor insan. Mesela Moskova’da, Berlin’de bırakın Kahire’de Made in Turkey yazılı bir tane otomobil göremezsiniz.

Oysa bu ülkeler Mersedes, BMV, Opel ve Ford marka araçlarla doludur.

Şimdi sen Alman olsan ve Türkiye’ye gıcık gitsen bu halini kıskanır mısın?

Başka bir anlatımla bir Türk vatandaşı Suriye, Afganistan, Mozambik gibi ülkeleri kıskanır mı? Bindiğin uçak, o uçağın tüm sistemlerini üreten Amerikalı olsan ve Türkiye’yi sevmesen kıskanır mısın?

Bu makaleyi yazdığım dizüstü bilgisayarın Japon malı olduğunu bildiğim halde “Türkçe karakterlerle yazabiliyorum” diye sevinmeli miyim?

Kullandığım cep telefonu ve yazılımı yabancıyken, lüks sevdamızı bilerek pazarlama başarısı gösterenlerin dönüp bize “Adamlar ne çok telefon alıyorlar” diye bizi kıskandıklarını düşünüyor musunuz?

Kebap ve yoğurt tamam ama ithal yemek dükkânlarıyla dolu kentlerde ‘insanımızın damak tadı’ üzer mi yabancıları?

Bakkal Fehmi tabelasının yerini alan Gross Marketlerin sahibi istikrar bozulsun ister mi? Haydi, istikrarı geçtik, hangi sanayi ürünümüzle Alman’ı, Fransız’ı, İtalyan’ı rahatsız ediyoruz (tekstil dışında) Sanatta, sporda edebiyatta ve bilimsel makalelerde kimi hangi başarısından dolayı kıskanırlar?

Bunların hepsi safsata kardeşim. Emin ol, o Alman AB içerisinde yan yana durduğu bir ülkenin, o ABD savaş sanayinde Rusya’nın başarısını çekemez doğrudur.

Çünkü rakiplerdir. Aynı alanda daha büyük olmak ister ve yatırım yaparlar. Bize gelince; Bir kendini dev aynasında görmeler, yıla ve olaya göre at sırtında Moskova’ya gideceğine inananlar, bilimin hem dine hem ülkeye en iyi hizmet olduğunu kavrayamayıp oturduğu yerden dua ve ya beddua edip içini rahatlatanlar.

Aşağılık kompleksim yok.

Ama siz istemez misiniz dünyanın hemen her ülkesinde Türkçe tabelaları?

Adı Türkçe olan otomobiller, cep telefonları ve ileri teknoloji ürünlerimizi.

Görebiliyor muyuz “hayır” O zaman “dünya bizi kıskanıyor” sözü dünyalığını kazananların bizleri avutma taktiğidir.

İnanmayalım ki önlem alalım. Çünkü “göz değmesin” diye arabana astığın mavi boncuk var ya o bile Çin Malı…

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU
MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU

Mahmutlar’da konut sahibi olan kat malikleri yılda bir kez olağan genel kurul toplantısı yaparlar. Yaptıkları bu toplantıdan bir önceki döneme

ARTIK MOLA
ARTIK MOLA

Sanıyorum 2005 yılının sonlarıydı, sanatsal çalışmalarımdan dolayı Alanya basınında “Çöpe Hayat veren Adam” başlığıyla bir haberim

CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)
CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)

Öyle özlü sözler var ki bu sözler bir deneyimin, zengin bir yaşamın inbiğinden süzülmüş ya da derin bir gözlem gücüne yaslanarak ortaya