kosgebHükümetin açıkladığı esnafa 50 bin TL faizsiz kredi ilk etapta esnafları sevince boğsa da ‘Alanya’da sadece 50 esnaf yararlanacak’ açıklaması ile esnafın umutları sona erdi.
Hükümet açıkladı, ‘KOSGEB esnafa bir yıl ötelemeli 2 yıl faizsiz ödemeli 50 bin TL kredi vereceğiz’ diye. Esnaf biraz nefes alırım, hiç olmazsa iş yerimi kapatmam’ diye umutlandı. Alanya’da KOSGEB ofisine akın eden esnaflar, Alanya’da sadece 50 esnafa bu kredi verileceğini öğrenince isyan etti. Ayrıca KOSGEB  internet sayfasına da ulaşılamıyor, esnafın aklına neler geliyor neler…!
İnsanların aklıyla alay etmeyin’
KOSGEB kredisinin Antalya’da 280, Alanya’da ise 50 civarında kişiye verileceğini belirten Yılmaz, “Amacınız nedir, kime vereceksiniz bilmiyorum. Lütfen insanların aklıyla alay etmeyin” dedi.Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Üyesi, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya’nın ilk altın kemerli güreş ağası Kerim Yılmaz, KOSGEB’e yönelik eleştirilerini dile getirdi. ‘Türkiye genelinde KOSGEB Kredisi 15 bin kişiye verilecek” diyen Yılmaz, “Antalya’da ise sadece 280, Alanya’da ise 50 civarında kişiye verilecek. Amacınız nedir, kime vereceksiniz bilmiyorum. Lütfen insanların aklıyla alay etmeyin” dedi.
“ESNAFLA DALGA GEÇMEYİN”
Uzun KOSGEB kuyruğuna şahit olan Alanya Metal İşleri Odası Başkanı Kerim Taş, esnafla dalga geçildiğini söyledi. Basına bir açıklama yapan Taş, “Odalar dolu, Alanya Esnaf Sicil İrtibat Bürosu dolu durumda. 50-100 kişinin destek alacağı söyleniyor. Esnafla dalga geçiliyor. Oda başkanı olarak hükümetten istediğimiz tek bir şey var. Gerçekten esnafın kurtulması isteniyorsa kredi kooperatiflerinden esnafın almış olduğu kredilerin bir yıl ertelenmesi gerekiyor. Kooperatife olan borçlar bir yıl ertelenirse esnaf o zaman ayağa kalkar. KOSGEB esnafı kurtarmaz. Esnaf adına büyüklerimizden rica ediyorum. Kooperatiflerdeki kredilerin bir yıl ötelenmesini istiyoruz. Esnafın kurtuluşu bunda. Bu hiçbir şekilde hükümete bir yük getirmiyor. Esnafın kurtuluş yolu bu” dedi.
KOSGEB’E FACEBOOK ÜZERİNDEN ESNAF ELEŞTİRİSİ
Hülya Karabaş: Başka Türkiye yok Mesut İlhan bey adım atar iken bile gözümüzü bastığımız yere bile 2 kere bakmak lazım. MALESEF bu resmen insanları aptal yerine koymaktır..
Şaban Kaya: Mesut İlhan abi üzülürüm oralarda zaman öldüren arkadaşlara. Esnafın durumu malum. Bunlar bukadarmı zeki yoksa milletimi bukadargerizekalı yerine koyuyorlar. Sicili bozuk olanlar zaten bu krediyi alamayacak bu kredi süreci bittikten sonra sicil affı olacakmış. Mademki bu esnafa yardımcı olmak istiyorlar neden önce sicil affı olmadı. Yazık yazık çok yazık lafontenden masallar.
Yavuz Emlak: Esnafla yapılan bu alaycı tavır gerçekten yakışmıyor vatandaşa öyle bir reklam yapılıyorki resmen dalga geçmek bu siteyi 7/24 kontrol edip girmeye çalışan insanlar giremedi bu nasılbir düşünce bu nasıl bir vatandaşla alay etmek bir düşünün Müşteri hizmetlerine ulaşılamazya aynen onun gibi oldu site ya çöker yada 1 gün 2 gün revize ekleme birşeyleryapılır.Öyle çalışmaz bu siteye hiç girilmiyorya neden yaptınız böylebir siteyi yada darlanmış zorlanmış halkla oynamayın lütfen.
KOSGEB DE KUYRUK BEKLEYENLER UMUTLU
Kredi başvurusunda bulunan kuaför Ziya Ergün, devletin esnafa yardım edeceğini duyduğunu belirterek buraya geldiğini söyledi. Ergün, “Bir ev almıştım, onun kredisini kapatmaya çalışacağım. Bir miktar parayla da kendi işyerimi yenileyeceğim” dedi.
Tıbbi malzeme satışı yapan Emin Angı da kredi çıkması durumunda açığını kapatacağını söyledi. Medikal ürün almayı planladığını dile getiren Emin Angı, kredi için şansını denediğini aktardı. Kredi için sırada bekleyen Kasap Ahmet Öngel de krediyi balık tutmaya benzetti. Öngel, “Şansımız yaver giderse kredi çıkar” dedi. İnşaat malzemeleri satan Adem Metin de nakit ihtiyacı olduğunu belirterek başvuru yaptığını kaydetti. Metin, “Beklemek uzun sürüyor ama kredi çıktığında buna değecektir” diye konuştu.
KOSGEB BÖYLE DUYURMUŞTU!
Kimler başvurabilir?
– KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı veya güncel KOBİ Beyannamesi olan işletmeler başvurabilecek.
– Üst limiti 50 bin lira olan faizsiz kredi, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli verilecek.
– Başvurular 19-21 Aralık tarihleri arasında alınacak. Programa, “kredi.kosgeb.gov.tr” adresinden başvurulabilecek. Sistem 3 gün süreyle aralıksız 24 saat kayıt alabilecek.
– Başvurusu kabul edilen işletmeler, yazılım sisteminden başvuru formunun çıktısını alacaklar.
– İşletmeler, başvuru formuyla protokole taraf 8 banka ile Kredi Garanti Fonu’ndan herhangi birine doğrudan kredi başvurusunda bulunacak.