Her Ramazan ayı köşe yazılarıma ara verdiğimi sürekli köşemi takip eden okuyucularım bilir.
Biran kendimi nadasa bıraksam da yoğun gündem zihnimi rahat bırakmadı.
Sırf AK Parti köylerin oylarını da alarak Belediye seçimlerini merkezlerde kazansın diye çıkarılan Büyükşehir yasası lanetli çıktı.
Bilen bilmeyen büyükşehir yasasını iyi olur, ta köylere bile şehirlerdeki devlet hizmetleri gider diye kandırılan kırsal kesimin insanı ile birlikte şehirdeki yaşayan toplulukla büyükşehir yasasını lanetlemeye başladı.
Alanya Belediye Başkanı, şehir merkezinde veya kapatılan beldelerdeki sıkıntılara, “102 Mahallemiz var hangisine yetişeyim?’ diyerek hazır çantasında bir bahanesi bulunuyor.
Hal böyleyken vatandaş ızdırap çemberinde dönüp duruyor. Birde havuz uydurması ile Türel’e ve Yücel’e oy veremeyn personelden de inceden inceden bir siyasi intikam alındı.
‘Büyükşehir iyi olur’ diye nara atan AK Parti’nin fanatikleri bugünlerde pekte sesleri çıkmamasına rağmen bazıları, ‘Bu geçiş süreci daha sistem oturmadı, oturunca iyi olacak’ dedikleri duyuluyor.
Bunların hepsi faso fiso.
Alt yapısı yapılmadan sırf padişah dedi diye tüm AK Parti’liler mecburen kabullendi bu yasayı.
İçlerinden birkaç kişi, ‘böyle yasa mı olur?’ dese de içmihraklar, ‘Sen padişaha karşı mı geliyorsun?’ diyerek ümüklerini sıktılar, gıglarını kestiler.
Şimdi AK Partililerde bu yasadan pişman ama padişah çıkardı fermanı bir kere şimdi geri adım atılsa nasıl çıkılır işin içinden?
Farzedelim Mahmutlar Belediyesi’nin 100’e yakın araç ve iş makinası nerede belli değil. Birazına Büyükşehir el koymuş, birazına Alanya Belediyesi.
Sanki batmış icraalık bir şirketin malları, alacaklıları tarafından üşüşülüyor gibi.
Mahmutlar Belediyesinin 288 kadrolu işçi ve memuru nerede şimdi?
Onlarda sanki veba hastalığı var ki karantina havuzuna attılar.
Oysa Alanya Belediyesi dahil 17 Belde Belediyesi personelleri bile tecrübe ve bilgi birikimi açısından ellerine su dökemezler bizimkilerin.
ASAT diye dilimize yeni yapan bir deyim şimdilerde herkesin dilinde.
Ama bu deyim yalın olarak söylenmiyor. Anasını S…..imin ASAT’ını defalarca aradım bakan olmadı. Bazen bir bakan oluyor telefona, ‘Bakarız’ diyorlar o kadar, ‘ne bakan var ne dinleyen’ diye üretilen onlarca cümle kuruluyor.
1974 yılından beri Mahmutlarlı en kötü Belediye yönetimini bile arar oldu.
Bir derdi olduğu zaman kimseyi tanımasa bile Belediye Başkanına derdini anlatır, işleri iyi kötü hallolurdu.
Şimdi ne duyan var, ne de dinleyen…
Vatandaşın içme suyu saatine bakan, tahsilatçı yerel seçimden sonra hiç görülmedi.
Duyduğumuza göre 3-5 ay sonra gelecekmiş. Eylül ayında geldiğini varsayarsak tam 6 aydır su faturamıza bakılmıyor. Bakılsa toplumumuzun % kaçı 6 aylık su parasını nasıl yatıracak. Fazla tonajdan dolayı katlı para mı alacaklar, o muallakta.
Birde su parasını nereye yatıracağız?
Ben söyleyeyim, otobüs garajı yanında Polis Emniyet binası karşısı.
‘Ooo, oraya nasıl gideceğiz?’ demeyin Mahmutlar’dan bir otobüse bineceksiniz, Alanya Merkeze, merkezden bir otobüse daha ASAT’a.
Bilen var bilmeyen var. Sırf su parasını ödemek için tam bir yarım gün gidecek.
Peki Mahmutlar’a ne zaman ASAT’ın veznesi açılacak?
Edindiğim bilgiye göre önümüzdeki yıl belki.
Ama merak etmeyin vezne açılsın diye imza kampanyası başlattık, bizi tınlarlarsa bu yıl açılır.
ASAT’a bağlı birde Arıtma var.
Ben her gün yatağıma parfüm sıkıpta yatıyorum. Yatak odam tıpkı bir lağam kuyusu gibi. Büyükşehir yasasını yazacaktım güya daha hiçbir şey yazmadan sayfa bitti.
Dedim ya, lanetli yasa!