MAHMUTLAR’DA SAHİL DÜZENLEME ÇALIŞMALARI-Ender Karaca

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Ender Karaca » MAHMUTLAR’DA SAHİL DÜZENLEME ÇALIŞMALARI-Ender Karaca
Paylaş
Tarih : 22 Mart 2010 - 12:33
Ender KARACA

 Yaklaşık iki yıldan bu yana bu gazetede yazdığım makalelerde, Mahmutlar sahil şeridinin yıllardır bakımsızlıktan perişan bir halde olduğunu ve bu perişan durumun giderilmesi için gerekli önlemlerin Mahmutlar Belediyesi’nce bir an önce ele alınmasını talep etmiştim.

 Çünkü Kıyı Kanunu ve bu kanunun uygulanmasına dair hazırlanan Kıyı Yönetmeliğinin amir hükümlerine göre özellikle sahil şeridinde yapılacak düzenlemeler ve bunların kontrolü ilgili belediyelere ait olduğu için bu konuyu dile getirmiştim.

 Bu durumu herhalde bilen Mahmutlar Belediyesi de yıllar sonra bu sahilin yeniden düzenlenmesi konusunda merkezi yönetimden de gerekli maddi desteği sağlayarak bu işe girişmesini olumlu karşıladık.

 Umut ediyoruz ki başarılı olurlar.

 Esasında bu projenin bir an önce tamamlanması Mahmutlar’ın geleceğine yönelik iyi bir yatırım olacağına yürekten inanıyoruz.

 Ancak yapılacak bu sahil düzenleme projesinin içeriğini bilmiyoruz. Bu projede neler var?Bunu da bilmek istiyoruz.

 Başka bir deyişle sahiller Anayasa ve Kıyı Kanunu gereğince halkın kullanımına tamamen açılacak mı?

Örneğin; kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak en az 100 metre genişliğindeki kumsalı kapsayan o güzelim sahil şeridini yıllardır sanki kendi mülkleriymiş gibi tepe,tepe kullanarak işgal eden oteller ve tatil sitelerinden bu işgalin kaldırılıp tüm halkın kullanımına açılması istenecek mi?

Örnek olarak; Alanya yönünden Mahmutlar girişinde bulunan oteller ve siteler tarafından işgal edilen sahil şeridi halkın kullanımına tamamen açılacak mı?

Bu sahil şeridinde yıllardır Kıyı Kanununa aykırı bir şekilde öyle gereksiz yapılar ve düzenlemeler yapılmış ki buna Mahmutlar Belediyesi neden sessiz kalmış? Bunu da anlamakta zorluk çekmekteyiz.

Gelelim D-400 karayolundaki yaya alt geçitlerin durumuna;

Bu projede hangi yaya alt geçitler halkın kullanımına açılacak?

Yaklaşık 7 ay önce Karayolları Antalya Bölge Müdürlüğünce bu karayolu üzerinde bulunan ve oteller ve tatil sitelerince halkın kullanımına kapatılan 8 (sekiz) yaya alt geçidin açılması konusunda adı geçen Bölge Müdürlüğünce Mahmutlar Belediyesi’ne gereğini yapın yani bu yaya alt geçitlerini açın şeklinde yazılan ancak aradan geçen 7 aylık zaman içinde yine bir türlü açılmayan bu yaya alt geçitler bu kez halkın kullanımına açılacak mı?

Daha doğrusu sahil düzenleme projesinde bu konu yer alıyor mu?

Esasında bu konu çok önemli olup yakında açılacağını umut ettiğimiz Gazipaşa Havaalanı da açıldığı zaman günde belki binlerce araç bu karayolundan geçecek.

 Bizim şoförlerin kural tanımadan nasıl araba kullandıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Onun için 5 (beş) kilometrelik karayolunda göstermelik olarak birkaç yerde açılan yaya alt geçitlerine ilave olarak nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde bulunan 8 (sekiz) yaya alt geçidinin de bir an önce açılması artık zorunlu bir hale gelmiştir.

Açılmadığı ve ileride ölümcül trafik kazaları olduğu takdirde sorumlu kim olacak? Herhalde Mahmutlar Belediyesi olacak.

Kaç kez yazdım, kaç kez dile getirdim. Hatta karayolları da bu konuyu dile getirdi. Hala bu yaya alt geçitlerin açılması konusunda Mahmutlar Belediyesi neden duyarsız kalmaktadır? Bunu da anlamış değiliz.

 Unutmayalım yapılacak bu sahil düzenlemesi çalışmaları Mahmutlar’ın geleceğine yönelik bir yatırım olacaktır.

Ancak bu projenin insan odaklı ve kamu yararı baz alınarak düzenlenip yapılması kaydıyla.

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU
MAHMUTLAR’DA APARTMAN TOPLANTILARINDA DENETİM SORUNU

Mahmutlar’da konut sahibi olan kat malikleri yılda bir kez olağan genel kurul toplantısı yaparlar. Yaptıkları bu toplantıdan bir önceki döneme

ARTIK MOLA
ARTIK MOLA

Sanıyorum 2005 yılının sonlarıydı, sanatsal çalışmalarımdan dolayı Alanya basınında “Çöpe Hayat veren Adam” başlığıyla bir haberim

CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)
CAHİLLİK ÜZERİNE…(2)

Öyle özlü sözler var ki bu sözler bir deneyimin, zengin bir yaşamın inbiğinden süzülmüş ya da derin bir gözlem gücüne yaslanarak ortaya